Plovui – viena, kepsniams – kita: kaip išsirinkti tinkamą kiaulieną dalį ir atrasti naujų skonių

Ar jau skaitėte?

Kiauliena – ne tik lietuvių itin mėgstama, tačiau ir nebrangi mėsa, iš kurios galima paruošti gausybę įvairiausių patiekalų. Nuo paprasčiausių kepsnelių, šašlykų ar šonkauliukų iki gerokai egzotiškesnių azijietiškos virtuvės šedevrų. Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė pastebi, kad kiauliena populiariausių mėsų sąraše išlieka ištisus metus – tiek iškylaujant gamtoje vasarą, tiek ir gaminant šiltą troškinį žiemą.

- Reklama -

Pasirinkimo – gausybė

„Jau metai iš metų kiauliena karaliauja mūsų pirkėjų krepšeliuose – ne tik mentė, sprandinė, šoninė ar kitos dalys, tačiau ir įvairūs jos gaminiai, pavyzdžiui, kiaulienos dešrelės ar faršas. Pastebime, kad lietuviai šią mėsą itin mėgsta ir dėl draugiškų kainų – parduotuvėse juos pasiekia kokybiška produkcija iš Lietuvos ūkių už patrauklią kainą“, – sako V. Budrienė.

Pasak V. Budrienės, pirkėjai vis dažniau dėmesį kreipia į mėsos kokybę ir kilmę, todėl asortimente prekybos tinklas nuolatos užtikrina lietuviškos produkcijos pasirinkimą.

Kiauliena.

Tinkamai paruošta kiauliena dažniausiai atitiks net ir išrankiausių valgytojų skonį – reikia tik žinoti, kurią dalį kuriam patiekalui naudoti. Gaminimui paprastai tinkamos visos kiaulės dalys – nuo žando iki nugarinės ar kojų. O be to, ši mėsa puikiai tiks ne tik kasdieniams, tačiau ir šventiniams patiekalams.

Svarbu žinoti, ką gaminsite

Pasak „Iki“ mėsos technologo Gintaro Bačkovo, prieš renkantis kiaulienos dalį parduotuvėje, pradžioje derėtų žinoti, ką planuojate gaminti. Kai sprandinė ar mentė puikiai tiks kepsneliams greitai vakarienei su gaiviomis salotomis, šonkaulių ar sultingos šoninės gamybos procesas gali pareikalauti kiek daugiau laiko.

G. Bačkovas apžvelgia populiariausius kiaulienos patiekalus ir pataria, kurią kiaulės dalį išsirinkus patiekalo gamybai, neabejotinai sužibėsite virtuvėje.

- Reklama -

Plovas: nors tradiciškai jam naudojama aviena ar ėriena, tačiau paprastesniam ar greitesniam variantui dažnai pasirenkama kiauliena. Gamindami plovą atminkite, kad jam reikia rinktis riebesnę dalį – pavyzdžiui, puikiai tiks sprandinė. G. Bačkovas atkreipia dėmesį, kad mėsą plovui pjaustyti reikia stambesniais gabaliukais – taip kepdami jie išliks sultingesni.

Taip pat skaitykite:  Miško paklotėje jau šmėžuoja voveraitės: ką auksaspalvis grybų pigmentas išduoda apie maistines savybes?

Plėšyta kiauliena: tai itin populiarus, tačiau laiko reikalaujantis patiekalas. Jam tinkamiausia dalis – kiaulienos mentė. Tinkamai paruošta ji išlieka sultinga ir minkšta bei tirpsta burnoje – kadangi turi šiek tiek riebalų, žemoje temperatūroje kepama ji neišsausėja. Plėšyta kiauliena tiks daugybei patiekalų – mėsainiams, picoms, sumuštiniams ar takams.

Kepsniai: keptuvėje ar orkaitėje kepti, jie puikiai tiks greitai vakarienei ar pietums. Nugarinė bus tinkamiausias pasirinkimas tam – yra minkščiausia ir liesiausia dalis. Pasirinkus tinkamus prieskonius ar marinatą, virtuvėje sukursite tikrą šedevrą, o laiko sugaišite vos kelias minutes. Tik svarbu nugarinės neperkepti ir kepimo laiką pasirinkti pagal mėsos storį – kitu atveju jį taps sausa.

Troškiniai: geriausias pasirinkimas šaltam žiemos vakarui. Jiems pirkite galinės dalies kumpio mėsą, kuri neturi daug riebalo. Ją galite naudoti ir guliašui ar malimui. Troškinant kumpį jis taps tirpstantis burnoje.

Netradiciniai skoniai

Nors iš kiaulienos paprastai gaminame lietuvių skoniui itin artimus ir gerai pažįstamus patiekalus, tačiau „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė rekomenduoja išmėginti ir naujų, šiek tiek egzotiškesnių patiekalų, kurie tikrai nustebins šeimos narius.

„Kiaulieną itin mėgsta ne tik lietuviai, tačiau ir kitų šalių, pavyzdžiui, Azijos krašto gyventojai. Jie pasižymi įdomių, mums netradicinių skonių virtuve, todėl tikrai verta pasidomėti ir išmėginti kažką naujo. „Wok“ makaronai, „Stir fry“ troškiniai, kiauliena tešloje su padažu ir daugelis kitų variacijų įtiks net ir išrankiausiems kiaulienos kritikams“, – sako G. Urbonavičiūtė ir dalinasi itin greitu azijietiškų makaronų receptu.

Greiti azijietiški makaronai

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min (15 min. paruošti, 15 min. kepti)

Reikės: 3 v. š. sezamo aliejaus, 350 g kiaulienos kumpio, 350 g kiaušininių makaronų, ketvirtadalio tarkuoto imbiero, 3 česnako skiltelių, įvairių daržovių (galima naudoti šaldytų daržovių mišinį arba bet ką, ką turite namuose – paprikas, kukurūzus, morkas, kopūstus, t.t.), 4 v. š. sojos padažo, 2 v. š. miltų, 4 v. š. saldžiojo aitriųjų paprikų padažo.

Taip pat skaitykite:  5 taisyklės, kaip maitintis vyresniame amžiuje, ir tikrai nustebinsiančio nebrangaus pupelių deserto receptas 

Gaminame:

  1. Jeigu naudojate šviežias daržoves, jas susmulkinkite norimo dydžio gabalėliais.
  2. Į keptuvę su aliejumi dėkite plonomis juostelėmis pjaustytą kiaulieną ir kepkite apie 8 minutes, kol apskrus.
  3. Atskirame dideliame inde verdančiu vandeniu užpilkite makaronus ir uždenkite dangčiu bei leiskite pastovėti apie 10 minučių, kol išbrinks.
  4. Į keptuvę su kiauliena berkite pjaustytas daržoves, smulkintą česnaką ir imbierą bei viską gerai išmaišykite ir pakepinkite apie 3 minutes.
  5. Nuo makaronų nupilkite vandenį ir sudėkite makaronus į keptuvę.
  6. Supilkite sojos ir aitriųjų paprikų padažą, suberkite miltus. Jeigu bus per tiršta, įpilkite šiek tiek vandens.
  7. Gerai viską išmaišykite ir pakepkite dar kelias minutes.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Šviežių pavasario daržovių fiesta džiugina kainomis: „Iki“ siūlo sveiką ir nebrangią vakarienę vos per 30 minučių

Lietuvai šią savaitę žadama šilumos banga, o pavasarinio šviežio derliaus daržovių jūra – jau „Iki“ parduotuvėse visoje šalyje. Nuo traškių ridikėlių ir morkyčių ryšulėlių...

Transporto specialistas pataria: kaip pasiruošti tamsiajam metų sezonui?

Pagal pagrindinius avaringumo rodiklius Lietuva gana ženkliai atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkio. Žuvusiųjų, sužeistųjų ir įskaitinių eismo įvykių skaičius per pastaruosius 6–7 metus Lietuvos...

Kovo 17-oji, trečiadienis, dienos ilgumas jau 12 valandų

Kovo 17-oji, trečiadienis, 12 savaitė. Saulė teka 6.29 val., leidžiasi 18.27 val. Dienos ilgumas 11.58 val. Mėnulis (jaunatis). Vardadieniai: Gentvilas, Gertrūda, Patrikas, Vita, Varūna. Orai šiandien: Šiandien Lietuvoje bus debesuota...

Šiandien bus giedra ir sausa. Oras šils iki 10–15, pajūryje iki 7–9 laipsnių šilumos

Šiandien bus giedra ir sausa. Vėjas nepastovios krypties, 2–7 m/s. Oras šils iki 10–15, pajūryje iki 7–9 laipsnių šilumos. Kovo 22 d. be kritulių. Naktį...

Naujais metais išsikėlėte tikslą susirasti svajonių darbą? Sužinokite, kas labiausiai rūpi darbdaviams

Įžengus į Naujuosius metus gali atsirasti daugiau motyvacijos pokyčiams tiek asmeniniame gyvenime, tiek profesiniame kelyje. Šiuo tarpsniu žmonės gali būti linkę į savirefleksiją, kuri paskatina ne tik imtis svajonių darbo paieškų, bet gal netgi...

Balandžio 21-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Pasaulinė kūrybiškumo ir inovacijų diena)

Balandžio 21-oji – Pasaulinė kūrybiškumo ir inovacijų diena. Balandžio dvidešimt pirmoji, sekmadienis – 111-oji metų diena (paskutinė 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 253 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Agnetė, Agnė, Agnietė, Adeliaras, Eisvaldas,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS