Šalies gyventojus išgąsdinusi ir daugybę planų apsunkinusi COVID-19 pandemija palietė ne tik tūkstančių šeimų finansinę būklę, bet ir vaikų ugdymą bei laisvalaikį: mokymasis persikėlė į virtualią erdvę, sutriko užimtumo studijų veikla, buvo ribojamas vaikų skaičius parkuose bei žaidimų aikštelėse. Švelnėjant karantino sąlygoms, panašu, kad vasaros planai gali ir nenukentėti – laikantis apribojimų vaikai galės dalyvauti kai kuriose vasaros sezono veiklose. Visgi, nestabili šalies ekonominė padėtis priverčia daugelį tėvų susimąstyti, kiek jiems tai kainuos. Norintiems nepatirti daug išlaidų, tačiau taip pat leisti vaikams pasimėgauti vasaros malonumais, ekspertai pataria, jog svarbiausia – susidėlioti prioritetus.
Vaikų užimtumo studijos „100 zuikių“ vadovė Sigita Galdikienė tikina, kad karantinas net keletui mėnesių sustabdė centro veiklą – nevyko nei būreliai, nei pamokos. Vis dėlto, švelnėjantys apribojimai jau leidžia vasarą planuoti optimistiškiau: mažiesiems itin svarbu gyvas bendravimas bei mokymasis per žaidimus, gamtos tyrinėjimą, tad galimybė turėti užsiėmimus vasaros laikotarpiu išties džiugina.
„4-10 metų vaikams bendrauti su draugais nuotoliniu būdu yra sudėtinga, mat tai amžius, kuomet dauguma žaidimų yra judrūs, pilni vaidmenų, o tam būtinas gyvas bendravimas. Vaikams rengiamos stovyklos dažniausiai yra pramoginio-pažintinio pobūdžio, tačiau jose vaikai mokosi labai įvairių dalykų – įdomių faktų apie gamtą žaisdami lauke, bendravimo ir bendradarbiavimo komandiniuose žaidimuose, ugdo kūrybiškumą dirbtuvių metu. Net jei vakare vaikui ir atrodo, kad jis tiesiog smagiai praleido laiką, jo patirtis ir žinių bagažas būna pasipildęs“, – aiškina S. Galdikienė.
Ji atskleidžia, jog norint nudžiuginti vaiką vasaros stovykla, itin daug į tai investuoti nereikia – 5 dienų stovyklos kaina dažniausiai prasideda nuo 100 eurų, įskaitant maitinimą, išvykas bei pramogas. Visgi, tokia suma ne visiems atrodo nedidelė, o apsisprendimą, ar leisti vaiką į stovyklą lemia ir tokie aspektai, kaip rūpinimasis atžalos saugumu, patalpų dezinfekavimo bei atstumo laikymosi galimybė.
Vaikų ugdymo specialistė pastebi, jog nepaisant karantino, šiemet tėvų susidomėjimas vasaros stovyklomis jaučiamas didesnis nei pernai, tačiau taip pat pastebima, kad šią vasarą tėvai vaikų pramogoms linkę skirti mažiau.
Bendrovės „Credit Service“, valdančios vartojimo kreditų prekės ženklą „Vivus.lt“, direktorė Giedrė Štuopė tikina, kad toks tėvų sprendimas gali būti sietinas su sudėtinga ekonomine situacija, kuomet neaiški pandemijos baigtis priverčia atidžiau planuoti išlaidas bei kaupti santaupas net tuos, kurių finansinė padėtis karantino metu išlieka nepakitusi: pramogoms atidėtus pinigus toliau taupo arba nusprendžia paskirti kitoms reikmėms.
„Jau keletą mėnesių pasaulyje besitęsianti pandemija privertė daugybę šeimų sunerimti ir suabejoti, ar pavyks išlaikyti finansinę būklę nepakitusią. Bandydami pasiruošti galimoms negandoms bei nežinodami, kaip tai paveiks jų gerbūvį, gyventojai ėmė labiau atsižvelgti į savo pajamų paskirstymą bei išlaidas, atidėti nebūtinus pirkinius, pramogas, didesnes investicijas. Mūsų duomenys rodo, jog prasidėjus karantinui taupyti ėmė kas trečias (33 proc.) pilietis“, – situaciją apžvelgia G. Štuopė.
Visgi, finansų ekspertė pastebi, kad laisvėjantis karantino režimas ir po truputį vėl įsibėgėjanti ekonomika pamažu drąsina žmones ir šie jaučiasi laisviau, priimdami išlaidų reikalaujančius sprendimus: „Gyventojai bando grįžti į įprastą ritmą ir paskirstyti finansus ne tik būtiniausiems poreikiams. Pastebime, kad piliečiai vėl gręžiasi į didesnius pirkinius, laisviau jaučiasi apsipirkdami prekybos centruose, įsigydami brangesnių buities prekių ar galvodami atnaujinti būstą. Tie, kurie sunkmečiu išmoko planuoti finansus nevengia ir pasiskolinti, kad išpildytų užsibrėžtus tikslus“, – sako G. Štuopė.