Netinkama mityba daro itin didelę įtaką nutukimui, o su juo susijusi daugybė kitų gretutinių ligų. Higienos instituto duomenys rodo, kad beveik trečdalis vaikų iki 17 m. skundžiasi virškinimo ligomis, tad svarbu laiku ir tinkamai pavalgyti, rinktis sveikesnius užkandžius. Kadangi vaikų mitybos įpročiai formuojasi ankstyvame amžiuje, tėvams svarbu savo pavyzdžiu juos įkvėpti ir pasiūlyti tinkamų pasirinkimų.
„Pasisemti jėgų ir energijos padeda subalansuota mityba, kurios pagrindą sudaro grūdiniai produktai. Vis dėlto vieno bendro recepto visiems nėra. Kiekvienas yra skirtingas ir mėgsta skirtingus produktus. Tačiau dažniausiai mažieji yra linkę mėgdžioti ir nuo mažumės ragauja tai, ką su malonumu mėgaudamiesi valgo tėvai. Man taip pat svarbus aktyvus gyvenimo būdas ir sveikesnė mityba“, – sako „Babyblog“ tinklaraščio autorė Sotera Šveikauskaitė.
Pasak moters, nors kartais atrodo, kad dėmesys mitybai reikalauja daug laiko, tai netiesa. Žinoma, visada svarbu perskaityti produktų etiketes ir pirmenybę teikti tiems, kuriuose mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, nėra saldiklių, atkreipti dėmesį į skaidulų kiekį. Taip pat susiplanuoti pirkinių krepšelį, į jį įtraukiant sezonines daržoves ir vaisius, jogurtą, sėklų duonos, kad mityba būtų subalansuota.
„Stengiuosi iš anksto pasirūpinti, kad po ranka būtų tinkamų ingredientų, iš kurių galėčiau paruoši užkandžių. Susidarau produktų sąrašą ir apsipirkimą paverčiu žaidimu su dukryte. Taip galime aptarti, kodėl vienam ar kitam produktui teikiu pirmenybę, ką iš jo ruošime, ir kartu ugdyti jos mitybos įpročius“, – teigia S. Šveikauskaitė.
Ingredientai – pagal skonį
Tinklaraščio autorė pasakoja, kad jos šeima mėgsta vaisius – valgo juos tiek šviežius, tiek džiovintus. Tačiau vaisiai nesuteikia ilgesnio sotumo jausmo. Tad vienas iš paprasčiausių užkandžių, anot moters, kai staiga išalksta ar pristinga energijos – sumuštinukai. Juos paprasta pagaminti, jų pagrindą sudaranti duona suteikia sotumo, skonio akcento ir papildo organizmą mineralinėmis medžiagomis, vitaminais bei skaidulomis.
„Labai mėgstu duoną ir nebūna nė dienos, kad bent riekelės nesuvalgyčiau. Ypač skanu „Agotos“ duona, kurios sudėtyje tik natūralūs produktai. Taip pat mėgstu improvizuoti ir ruošti sumuštinius – 7 grūdų duoną gardinu graikišku jogurtu, tunu, putpelių kiaušiniais ar avokado griežinėliu bei kokiu netikėtu akcentu, kad ir marinuotais kelmučiais“, – pasakoja moteris.
Rinkos lyderės UAB „Vilniaus duona“ komercijos direktorius Artūras Kokoškinas taip pat patvirtina, kad vartotojai ieško sveikesnių ir patogių produktų užkandžiams ir sumuštinių duonos, duonelių pardavimai kyla: „Žmonės tarp pagrindinių valgymų įtraukia ir užkandžius, o jiems ieško greitai ir patogiai vartojamų produktų, renkasi porcijinę ar skrudinimui skirtą duoną. Kartu pastebime tendenciją, kad pirkėjai ieško skanių ir vertingų produktų, renkasi visagrūdę, grūdais ir sėklomis praturtintą, mažiau cukrų turinčią duoną. Būdami rinkos lyderiais stengiamės atliepti jų poreikius ir pasiūlyti kvietinės bei ruginės duonos su mažiau cukrų, daugiau skaidulų ir sėklų, kurios gerina virškinimą ir suteikia sotumo jausmą.“
Soteros Šveikauskaitės gardžių sumuštinių receptai
Su tunu ir marinuotais kelmučiais
- 7 grūdų duonos
- Tuno
- Filadelfijos sūrio
- Graikiško jogurto
- Marinuotų kelmučių
Duonos riekeles aptepti Filadelfijos sūriu ir graikišku jogurtu, ant viršaus dėti konservuoto tuno. Pagrindinis akcentas ant viršaus – marinuoti kelmučiai.
Su putpelių kiaušiniais
- 7 grūdų duonos
- Graikiško jogurto
- Avokado
- Putpelių kiaušinių
- Pomidoro
- Alyvuogių aliejaus
- Druskos ir pipirų
Duonos riekeles aptepti graikišku jogurtu, ant viršaus dėti avokado griežinėlius. Putpelių kiaušinius perpjauti per pusę ir išdėlioti ant duonos. Pomidorus susmulkinti, pagardinti alyvuogių aliejumi bei druska ir pipirais. Gautą masę atsargiai uždėti aplink kiaušinius.