Prabangos skonis vos už kelis eurus: 2 visai lengvai paruošiami ir sotūs skraidkalmarių čiuptuvų receptai

Ar jau skaitėte?

Skraidkalmarių čiuptuvai iš pirmo žvilgsnio gali kiek bauginti nepatyrusį virėją. Tačiau vos kartą išbandžius receptą su jais, dažnas netrunka įsitikinti – mėsa išsiskiria savo minkštumu ir švelniu skoniu, o jų gamyba nėra aukštoji matematika. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, nors šios nebrangios jūros gėrybės yra neįprastos tradicinėje mūsų šalies virtuvėje, daug lietuvių jas jau yra pamėgę ir noriai gamina patys.

- Reklama -

„Pardavimų statistika atskleidžia, kad lietuviai kasmet valgo vis daugiau žuvies ir jūros gėrybių. Taip pat labai akivaizdžiai matomas noras paįvairinti savo racioną – perkamos ne tik tradicinės žuvys, tokios kaip lašiša, skumbrės ar karpiai, bet ir plekšnės, dorados, juodieji paltusai. Auga ir jūros gėrybių fanų būrys. Daugiausiai kasmet nuperkama krevečių, tačiau gurmanus domina ir midijos, skraidkalmarių filė bei čiuptuvai, kurie tapo „Iki“ mėnesio laimikiu“, – pasakoja V. Budrienė.

Skraidkalmarių čiuptuvai.

Vis daugiau lietuvių mėgstami kalmarai – puikus pasirinkimas norintiems laikytis sveikesnės mitybos principų. Kalmarai turi daug baltymų, mineralų, yra maistingi, bet turi mažai kalorijų. 100 g kalmarų porcijoje jų yra tik 75-85. Žinoma, bendras patiekalo kaloringumas priklausys ir nuo kitų ingredientų.

Kalmarus verta rinktis tiems, kurie vengia angliavandenių – jų šiose jūros gėrybėje nėra nė kvapo. Tačiau jie bus geras baltymų šaltinis – 100 g porcijoje jų bus maždaug 16 g.

Negalima pamiršti ir naudos, kurią atneš kalmaruose esantys vitaminai ir mineralai. Juose gausu vitamino B12, būtino geram nervų ir kraujotakos sistemų darbui, taip pat širdį saugančio B6. Kalmarai turi daug seleno ir vitamino E, kurie saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų.

Įdomybė čiuptuvus verdant

Kalmarus galima ruošti įvairiai – kepti keptuvėje, orkaitėje, ant grilio, troškinti ar gruzdinti aliejuje. Nesunku juos paruošti ir verdant.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Apklausa atskleidė, kokius ekologiškus produktus dažniausiai perka lietuviai

„Įdomu tai, kad kalmarai kartu su aštuonkojais yra vienintelės jūros gėrybės, turinčios du virimo taškus. Tai reiškia – turite net du šansus juos tinkamai paruošti. Priklausomai nuo čiuptuvų dydžio, jiems virti gali reikėti 20-40 minučių. Jeigu pražiūrėjote tinkamiausią metą juos išimti, tiesiog palikite virti toliau – dar po 40-60 minučių jie ir vėl suminkštės“, – atskleidžia G. Urbonavičiūtė.

Kaip juos virti? Užvirinkite vandenį puode, įdėkite pipirų žirnelių, lauro lapą, nesmulkintą svogūno galvutę. Tuomet į jį palaipsniui panardinkite čiuptuvus ir palikite virti. Kaip technologė minėjo, virimo laikas priklauso nuo čiuptuvų dydžio, tad karts nuo karto patikrinkite juos – tiesiog įbeskite šakutę į storiausią jų dalį. Jei ji lengvai prasiduria, vadinasi, čiuptuvai jau paruošti. Išėmę juos iš verdančio vandens nuliekite šaltu vandeniu – taip sustabdysite virimo procesą.

Rudenėjant norisi sočių, jaukių ir nesudėtingai paruošiamų patiekalų, tad G. Urbonavičiūtė dalijasi dviem idėjomis, kurios į namus atneš Pietų Europos kvapų.

Itališkas sotus troškinys su kalmarų čiuptuvais

Reikės:

  • 1 kg skraidkalmarių čiuptuvų,
  • 1 skiltelės česnako,
  • 1 džiovinto čili pipiro,
  • 500 ml pomidorų tyrės,
  • 4 vidutinio dydžio bulvių,
  • petražolių pagal skonį,
  • 2 šaukštų alyvuogių aliejaus,
  • mėgstamų makaronų.

Gaminame:

Supjaustykite čiuptuvus maždaug 2 cm ilgio gabalėliais. Susmulkinkite česnaką, aitriąją papriką, bulves nulupkite ir supjaustykite maždaug 2 cm dydžio kubeliais.

Į didelę keptuvę supilkite aliejų, dėkite česnaką ir papriką. 2 min. kaitinkite ant silpnos ugnies.

Išimkite česnaką ir sudėkite bulves. Kepkite 1 minutę ir tuomet sudėkite kalmarus. Kepkite ant silpnos ugnies 1 minutę maišydami ir galiausiai supilkite pomidorų tyrę. Viską gerai išmaišykite, uždenkite dangčiu ir virkite ant silpnos ugnies apie 20 minučių, retkarčiais pamaišydami.

Patikrinkite, kaip verda bulvės ir kalmarai – jei jie minkšti, nukelkite nuo ugnies ir pabarstykite smulkintomis petražolėmis. Patiekite su mėgstamais makaronais – pavyzdžiui, spagečiais ar tagliatelle.

Taip pat skaitykite:  3 klasikinių pyragų rūšys ir 3 receptai – pavyks iš pirmo karto

Portugališki kalmarų ryžiai

Reikės:

  • 1 kg skraidkalmarių čiuptuvų,
  • 1 svogūno,
  • 3 skiltelių česnako,
  • 2 lauro lapų,
  • 1 žaliosios paprikos,
  • 100 ml alyvuogių aliejaus,
  • 400 g ryžių,
  • ryšulėlio petražolių,
  • 2 pomidorų,
  • 1 stiklinės baltojo vyno,
  • druskos ir pipirų.

Gaminame:

Iš pradžių išvirkite čiuptuvus. Išvirus supjaustykite juos nedideliais gabalėliais.

Keptuvėje su alyvuogių aliejumi pakepinkite susmulkintus svogūną, česnaką, papriką ir lauro lapus. Leiskite šiek tiek pakepti, tada sudėkite kubeliais supjaustytą pomidorą. Išmaišykite ir leiskite užvirti.

Sudėkite ryžius ir šiek tiek pakepinkite. Tuomet supilkite vyną, ir maždaug 500 ml vandens, kuriame virėte kalmarus. Pagardinkite druska ir pipirais.

Leiskite virti apie 20 min. Neuždenkite dangčiu – tegu skystis garuoja.

Sudėkite aštuonkojį. Užvirinkite ir suberkite smulkintas petražoles. Viską sumaišykite. Uždenkite keptuvę, išjunkite ugnį ir prieš patiekdami palikite pailsėti dvi minutes.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

ORAI: Šiandien numatomi krituliai, vyraus lietus, dulksna

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų numatomi krituliai, vyraus lietus, dulksna. Vėjas šiaurės rytų, šiaurės, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–5 laipsniai šilumos. Ketvirtadienį vietomis nedideli krituliai. Naktį...

Palangos paplūdimyje surinktas šiukšles kviečia išmainyti į ledus

Baltijos jūra yra viena labiausiai užterštų vidinių jūrų pasaulyje. Prie šios taršos gana stipriai prisideda ne tik pramonė, bet ir mes visi, mat nemaža...

Perduodame telefoną, kompiuterį kitam asmeniui: kaip apsaugoti duomenis?

Padovanoti nebereikalingą, nenaudojamą kompiuterį į antras rankas – sveikintinas žingsnis. Tai kažkam suteiktų džiaugsmo, prailgintų prietaiso naudojimo laiką, pats prietaisas netaptų atliekomis, būtų tausojami...

Kodėl prekės vienuose prekybos tinkluose pigesnės nei kituose?

Dažnai panašių ar net tokių pačių prekių kaina skirtinguose prekybos tinkluose labai varijuoja. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad žemesnę kainą dažnai lemia...

Kokią smulkiąją buitinę techniką vertėtų turėti kiekvienuose namuose?

Namuose praleidžiame tikrai nemažai laiko, todėl čia nestinga ir įvairių darbų, kuriuos turime atlikti. Laimei, buitį mums lengvina įvairūs elektriniai prietaisai, kurie padeda paprasčiau ruošti maistą ar kavą, palaikyti tvarkingus drabužius, ir t.t. Kai...

7 procentai suaugusių žmonių Lietuvoje iki šiol tiki Kalėdų Seneliu

Kaip Kalėdų Senelis spėja per vieną naktį apkeliauti tiek daug žmonių? Ar jis iš vis realus? Tai – klausimai, kurie iki tam tikro gyvenimo momento kilo daugeliui, tačiau apie pusė Lietuvos gyventojų dovanų nešėju...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS