Maistas – statybinė medžiaga, nuo kurios priklauso mūsų kasdienė savijauta, sveikata ir imunitetas. Kokie produktai turi dominuoti mūsų racione karantino metu, kad aprūpintume organizmą svarbiausiais vitaminais, mineralais ir išliktume energingi?
Natūralus imuniteto stiprinimas prasideda virtuvėje. Produktai, kuriuos kasdien vartojame, daro didžiulę įtaką tam, kaip mūsų organizmas yra pasiruošęs susidoroti su virusais ir bakterijomis. Sveikos gyvensenos ir mitybos konsultantė, gydytoja Asta Keturkienė sako, kad dabar turėtume itin atsakingai rūpintis savo imunine sistema ir būdami namuose ne „pataikauti liežuviui”, o valgyti sveiką maistą, kuris suteiktų mums gyvybinės energijos ir paruoštų mūsų organizmą gynybai nuo virusų.
Pasak A. Keturkienės, Itin palanki terpė virusams plisti yra kvėpavimo sistema, kurioje, netinkamai maitinantis, susidaro toksinai – gleivės. „Corona virusas ypač pažeidžia kvėpavimo sistemą, todėl dabar labai svarbu ja tinkamai pasirūpinti”, – pabrėžė pašnekovė. Ką galime padaryti? Pirmiausiai – pasirūpinti lengvai įsisavinamu maistu – ankštiniais ir pieno produktais, riešutais, sėklomis. Taip organizmas taupys energiją, o audiniai gaus statybinės medžiagos – baltymų.
Jei norime profilaktiškai valyti gleives, A. Keturkienė pataria lygiomis dalimis sumalti ciberžolę, cinamoną, kardamoną, gvazdikėlius, įmaišyti šiek tiek Ghi sviesto arba aliejaus. Mišinyje pamirkyti medvilnės audinį, uždegti ir pakvėpuoti. Toks procesas skystina gleives ir dezinfekuoja gleivinę.
Didžiausią naudą duos skaidulomis ir antioksidantais turtingas maistas
Asta Keturkienė karantino metu pataria gaminti įvairias košes, salotas, troškinius ir juos gardinti pačių gamintais pabarstukais iš maltų moliūgo sėklų, ispaninio šalavijo (Chia) sėklų, linų sėmenų, saulėgrąžų, kanapių sėklų, sėmenų. Toks mišinys turi daug ląstelienos, kuri stiprina imunitetą ir gamina antioksidantus. Vertėtų prisiminti košes iš bolivinės balandos, burnočio. Rekomenduojama į savo mitybą įtraukti ir imuninę sistemą stiprinančius prieskonius. Ciberžolė – prieskonių karalienė, ją palankiausia vartoti kartu su juodaisiais pipirais ir imbieru, kuris gerina virškinimo kokybę, mažina gleives.
Virškinimo veiklai aktyvinti rekomenduojama pasigaminti mišinį litrą vandens įberti po šaukštelį šviežios imbiero šaknies, kumino, pankolio, kalendros. Pavirti, leisti pastovėti ir visą dieną gurkšnoti.
Pasak Lietuvos restoranų vyr. virėjų ir konditerių asociacijos narės, maisto ekspertės Aidos Matulevičiūtės, kadangi oro temperatūra vis dar svyruoja nuo minusinės iki pliusinės, virusams plisti yra itin palankus metas. Dėl šios priežasties reikėtų atkreipti dėmesį į produktus, kuriuos skaidant susidaro probiotikai. Tai skaidulomis turtingas maistas – daržovės, vaisiai, viso grūdo produktai: košės, miltai, kruopos, nešlifuoti ryžiai, taip pat įvairios sėklos, riešutai. „Kaip pagrindinius produktus, kuriais reikėtų pasirūpinti karantino metu, išskirčiau liesą mėsą, įvairių spalvų daržoves ir vaisius, viso grūdo produktus – avižas, grikius, ryžius, lęšius ir pupas. Dar vienas labai svarbus maisto produktas yra laisvėje laikomų vištų kiaušiniai. Imunitetui naudingos ir raugintos daržovės, kurias galime lengvai pasigaminti pagal savo skonį, bei gardinti čili pipirais, imbieru, česnakais.”, – akcentavo A. Matulevičiūtė.
Vertingiausi užkandžiai, kurių verta turėti namuose
Būdami namuose dažniau užkandžiauja ir vaikai, ir suaugusieji, todėl pasirūpinkite maistingais ir sočiais užkandžiais – šviežiems ir džiovintiems vaisiams, daržovių, šiaudeliams. Atskirą dėmesį verta skirti gamtos dovanai – riešutams, kuriuose gausu baltymų, sveikųjų riebalų, skaidulų, antioksidantų ir mineralinių medžiagų (magnio, cinko, geležies, kalcio, vario, seleno, fosforo, kalio), vitaminų (A, B2, C, E). Riešutai yra ir sveikųjų riebalų šaltinis: polinesočiųjų riebalų rūgščių – omega-6 ir omega-3, reikalingų ne tik mūsų sveikatai, bet ir grožiui.
Migdolų riešutuose yra ne tik gausu baltymų, bet ir kalcio, vitamino E. Brazilinėse bertoletijose – seleno, anakardžių riešutuose – geležies, žemės riešutuose – kalio, folio rūgšties, makadamijų riešutuose – tiamino, B grupės vitaminų, magnio, graikiniuose riešutuose – aminorūgščių, baltymo lecitino, kuris gerina smegenų veiklą, todėl graikiniai riešutai ypač naudingi ne tik dėl imuniteto, bet ir dėl didesnio produktyvumo dirbant namuose karantino metu.
Ką pagaminti kartu su vaikais? 5 sveiki, gardūs ir nesudėtingi receptai
Maisto gamyba gali būti puikia šeimos kokybiško laiko tradicija. Aida Matulevičiūtė pataria eksperimentuoti su įvairiais džiovintais vaisiais – nuo visiems desertams tinkančių spanguolių, slyvų iki datulių, iš kurių galite pagaminti saldų, karamelę primenantį padažą blyneliams. Blyneliai puikus ir sveikas maistas, jei gaminame juos iš pilno grūdo miltų. Iš karto galima išsikepti daugiau ir juos naudoti keletą dienų, keičiant tik įdarus. O štai dar keli receptai, kuriuos patiks gaminti ir ragauti kartu su vaikais:
Avižiniai sausainiai: tai vienas paprasčiausių skanumynų kuriuos noriai gamina vaikai – sausainiai. Jie bus sveiki, jei gamybai pasirinksite viso grūdo avižinius miltus, džiovintus vaisius, smulkintus riešutus, sutrintą bananą, mėgstamas sėklas, įbersite cinamono ir šaldytų uogų.
„Energy balls” arba skanukai: džiovintų vaisių, riešutų, sėklų skanumynas. Jei mėgstate kokosus, pasigaminkite „Rafaelo” primenantį desertą iš kokoso drožlių, maltų migdolų riešutų ir datulių. Jei labiau patinka šokoladiniai skanėstai, gaminkite triufelius. Prireiks kakavos miltelių, maltų lazdynų riešutų ir datulių.
Naminė Nutela: reikės skrudintų lazdynų riešutų, kakavos miltelių arba juodo, tirpinto šokolado, klevų sirupo arba medaus ir šiek tiek druskos. Kiekvieną ingredientą reikia sumalti atskirai, o tuomet malti kartu iki kreminės konsistencijos. Laikyti sandariai uždarytą šaldytuve ir suvartoti per savaitę laiko.
Kotletukai: jei ieškote idėjų sveikiems pietums ar vakarienei, Asta Keturkienė rekomenduoja pasigaminti kotletukus. Prireiks tik mirkytų, smulkintų anakardžių riešutų, virtų ryžių, panyro arba varškės sūrio, šiek tiek druskos ir juodųjų pipirų. Iš visos masės formuokite kotletukus ir kepkite, kol švelniai apskrus. Tai sotus, sveikas ir egzotiškas patiekalas.
Anakardžių užtepėlė: užkandžiui puikiai tiks užtepėlė iš mirkytų anakardžių, šlakelio citrinos sulčių, himalajų druskos, garstyčių, kvapniosios ferulos arba česnako ir alyvuogių aliejaus. Tokią užtepėlę skanu valgyti su daržovių šiaudeliais ar pilno grūdo duonele.