„Kas čia per patikrinimai? Apie planuojamą patikrinimą informuojate? Juk pažeidimus galima skubiai pašalinti“, – yra tekę girdėti tokių nustebusio tūlo piliečio kalbų, 2009 m. prasidėjus verslo priežiūros pertvarkai, kai prieš 10 dienų pradėta informuoti ūkio subjektus apie planinius patikrinimus bei paskelbus Lietuvos metrologijos inspekcijos (toliau – LMI, Inspekcija) interneto svetainėje (www.metrinsp.lrv.lt) klausimynus, kuriuose pateikti svarbiausių teisės aktų reikalavimai ir galima susipažinti su klausimais, kurie bus pateikti patikrinimo metu.
Dabar tai jau nieko nebestebina. Verslo priežiūros pertvarka įgavo pagreitį, jos privalumus pajuto ir verslininkai, ir kontroliuojančios institucijos. Priežiūros institucijų veiklos prioritetu tapo pagalba verslui – konsultavimas, metodinės dokumentacijos teikimas, supažindinimas su Lietuvos metrologijos įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimais. Patikrinimų tikslas – ne bausti, o skatinti ir pasiekti, kad ūkio subjektai vykdytų veiklą, nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų. Metrologijos inspekcijos darbuotojai, taupydami finansinius išteklius bei siekdami mažinti administracinę priežiūros naštą verslui ir gyventojams, savo veikloje taiko pažangias verslo priežiūros priemones:
- patikrinimai atliekami vertinant ūkio subjektų rizikingumą, didžiausią dėmesį skiriant rizikos prevencijai;
- įmonės prieš 10 darbo dienų raštu informuojamos apie planuojamus patikrinimus. Su pranešimu siunčiami kontroliniai klausimynai;
- pasirašyta Deklaracija dėl pirmų verslo metų ir įsipareigota ūkio subjektams pirmaisiais veiklos metais aktyviai teikti konsultacijas ir pagalbą padedant laikytis teisės aktų;
- pareigingiausi verslininkai įtraukiami į Baltąjį sąrašą;
- nustačius mažareikšmį teisės akto reikalavimų pažeidimą netaikomos sankcijos;
- siekiant vienodo konsultavimo institucijoje vadovaujamasi Asmenų konsultavimo LMI taisyklėmis ir t.t.
Sukurta nemažai pagalbos verslui priemonių, kurios sėkmingai taikomos inspekcijos veikloje. Inspekcija bendradarbiauja su įmonėmis bei verslininkais. Besidomintys skambina, rašo, prašo konsultuoti, kviečia į renginius. Beje, ir inspekcijos darbuotojai patys pasiūlo susitikti ir aptarti aktualias problemas, jei pastebi, kad pažeidimai kartojasi. Nuo metų pradžios LMI Kauno apskrities skyrius konsultavo 69 ūkio subjektus. Lapkričio mėnesį LMI Kauno apskrities skyriaus inspektorės susitiko su UAB „Emsi“ administracijos ir šio tinklo Kauno apskrities degalinių atstovais. Susitikimo metu supažindinta su Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo bei kitų teisės aktų reikalavimų pakeitimais. Atkreiptas dėmesys į pasitaikančius pažeidimus ir jų prevenciją. Atsakyta į pateiktus klausimus. Lapkričio mėnesio 15 d. LMI Kauno apskrities skyriaus inspektorės buvo pakviestos į Veterinarijos farmacijos asociacijos seminarą. LMI Kauno apskrities skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Nijolė Vanagienė supažindino seminaro dalyvius su teisinės metrologijos reikalavimais matavimo priemonėms, naudojamoms veterinarijos vaistinėse ir teikiant veterinarijos paslaugas. Rengiame susitikimus su turgaviečių administracijų atstovais ir prekeiviais, nes šioje ūkio srityje dažnai nustatoma pažeidimų. Lapkričio mėnesį inspekcijos darbuotojos buvo susitikusios su UAB „Vilmeka“ Kalniečių turgavietės administratore. Aiškintasi dėl turgavietėse maisto prekėms sverti ir atsiskaityti su pirkėjais naudojamų svarstyklių pasitaikančių pažeidimų ir priemonių jiems išvengti.
Verslininkų aktyvumas visada pasiteisina. Laiku pasidomėjus, išsiaiškinus, išsprendus problemas užkertamas kelias pažeidimams, o kartu ir beprasmėms finansinėms išlaidoms.
Deja, dar pasitaiko įmonių, kurios susidomi teisine metrologija tik gavus pranešimus apie planuojamus patikrinimus. Aišku, per 10 dienų galima daug nuveikti ir atvykus inspektoriui pateikti nepriekaištingą rezultatą. Tačiau patikrinimo metu inspektoriai atkreipia dėmesį, ar matavimo priemonės buvo pateiktos patikrai po pranešimo gavimo. Jei taip, tai rodo, kad matavimo priemonių patikrų periodiškumo nėra laikomasi ir kitą kartą ši įmonė bus tikrinama neinformavus apie patikrinimą. Gavus gyventojų skundus, taip pat atliekami netikėti patikrinimai.
LMI Kauno apskrities skyriaus darbuotojai savo darbe vadovaujasi samprata, kad inspektorius – ne baudėjas, o konsultantas, bei rekomenduoja Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo ir kitų su juo susijusių teisės aktų reikalavimų laikytis nuolat, o ne tik gavus pranešimą.
Danutė Klikūnienė
Lietuvos metrologijos inspekcijos Kauno apskrities skyriaus vyresnioji valstybinė inspektorė