Ko nežinojote apie riešutus: kaip išsirinkti vertingiausius?

Ar jau skaitėte?

Riešutai.

Daugybė sveikųjų riebalų, baltymų, maistinių skaidulų, vitaminų ir mineralų. Riešutai yra idealus užkandis visai šeimai. Tačiau, ką rodo tyrimai, kurie riešutai yra vertingiausi mūsų sveikatai ir naudingiausi aplinkai? Štai, ką privalote žinote, jei norite gyventi ir valgyti sveikiau.

- Reklama -

Tausojantys aplinką vertina ne tik skonį, bet ir auginimo sąlygas

Nors riešutai yra natūrali gamtos dovana ir visi iš jų yra savaip vertingi, tačiau jų apdorojimo ir auginimo būdai skiriasi. Sveikuoliams, ar norintiems valgyti tik natūralų maistą, taip pat yra pasirinkimas – ekologiški riešutai. Kuo jie skiriasi nuo įprastų, parduotuvės lentynose matomų riešutų? Ekologiški riešutai, sėklos, džiovinti vaisiai ar kiti produktai nuo neekologiškų skiriasi ne tik apdorojimo būdu. Ar produktas ekologiškas, lemia auginimo sąlygos ir medžiagos, kurios gali būti randamos tos grupės produktuose. Ekologiškuose ūkiuose užaugintuose ir sertifikuotuose riešutuose negali būti jokių teršalų – pesticidų, sunkiųjų metalų, radioaktyvaus užterštumo, nitratų pertekliaus ir sintetinių maisto priedų. Tai didžiulis privalumas ne tik norintiems prisidėti prie aplinkos tausojimo, kontroliuoti svorį, geriau jaustis, bet ir auginantiems vaikus, kurie mėgsta riešutus ir renkasi juos kaip vieną sveikiausių užkandžių.

Pasak Vilniaus Santaros klinikų gydytojo rezidento dietologo Edvardo Grišino, visi riešutai yra naudingi, tačiau jei yra galimybė, visuomet verta rinktis ekologiškus produktus. Kodėl? Jie yra maistingesni ir natūralesni, mažiau perdirbti, apdoroti. Ypač svarbu vengti skrudintų, sūdytų ir saldžių, įvairiuose apvalkaluose esančių riešutų su prieskoniais, nes jų maistinė vertė yra didesnė, o nauda žymiai mažesnė. Norintiems gyventi sveikai, svarbu domėtis, kaip produktas pagamintas, kur ir kaip augintas.

„Riešutai yra kiekvienos subalansuotos mitybos dalis. Jie turtingi geraisiais riebalais, o tyrimais įrodyta, kad graikiniai riešutai ir migdolai dėl didelio skaidulų kiekio, greičiau suteikia sotumo jausmą nei kiti užkandžiai, tad tinka norintiems subalansuoti svorį. Taip pat juose gausu, cinko, magnio, kalio – mineralų, kurie svarbūs ne tik mūsų odai, plaukams, bet ir gerai savijautai”, – komentavo gyd. E. Grišinas.

Taip pat skaitykite:  Naujametė dovana septyniems žmonėms

Riešutų įvairovė didelė ir visi mes turime mėgstamiausius savo riešutus, bet kurie iš jų naudingiausi visai šeimai ir kodėl?

- Reklama -

Graikiniai riešutai aktyvina smegenų veiklą

Puiki atmintis, intelektiniai gebėjimai – svarbūs ne tik vyresniame amžiuje, bet ir vaikams bei paaugliams. Pietų Australijos universiteto atlikto tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad riešutų valgymas gali būti raktas į geresnę ilgalaikę pažintinę sveikatą. Išanalizavus 4822, vyresnių nei 55 metų Kinijos gyventojų mitybą, rezultatai parodė, kad daugiau nei 10-ties riešutų per dieną valgymas susietas su geresniu mąstymu, motyvacija bei atmintimi. Tyrime teigiama, kad žmonės, įtraukę į savo kasdienę mitybą riešutus, savo pažinimo funkcijas gali pagerinti net 60 proc., palyginus su tais, kurie nevalgo riešutų. Kurie riešutai naudingiausi smegenų veiklai? Daugybė tyrimų įrodo – graikiniai. Juose yra daug smegenų veiklai svarbių medžiagų: antioksidantų, polifenolių ir augalinių omega-3 riebalų rūgščių bei alfa-linoleno rūgštis.

Anakardžiai širdies sveikatai

NCBI (Nacionaliniame biotechnologijų informacijos centro) tyrime nurodoma, kad anakardžiai gali būti naudingi širdies sveikatai, šių riešutų įtraukimas į kasdienę mitybą turi poveikį cholesterolio kiekiui, stresui bei kraujagyslių sveikatai. Širdies asociacija rekomenduoja kiekvieną savaitę suvartoti po keturias porcijas nesūdytų, neapdorotų riešutų. Kitas tyrimas, paskelbtas „New England Journal of Medicine taip pat rodo reikšmingą ryšį tarp riešutų vartojimo ir mažesnio mirties atvejų dėl širdies, vėžio ir kvėpavimo takų ligų. Tyrime teigiama, kad maistinės medžiagos riešutuose, pvz.: nesočiosios riebalų rūgštys, baltymai, vitaminai, mineralai ir antioksidantai turi priešuždegiminių savybių.

Anakardžiai taip pat yra geras sveikų riebalų šaltinis, padedantis mūsų organizmui įsisavinti riebaluose tirpius vitaminus (A, D, E ir K) bei gaminti riebalų rūgštis, kurios yra gyvybiškai svarbios smegenų ir kraujo krešėjimui. Nesočiųjų riebalų įtraukimas į mitybą padidina gerojo cholesterolio kiekį, gali sumažinti kraujospūdį. Pagrindiniai nesočiųjų riebalų šaltiniai – anakardžių riešutai, augaliniai aliejai.

Taip pat skaitykite:  Mandarinų sezonas jau čia: ko dar nežinojote apie šiuos citrusus?

Migdolai ir lazdyno riešutai – antioksidantai, stiprinantys imunitetą

Šie riešutai tai ne tik idealus deserto komponentas, bet ir šarminių medžiagų šaltinis, stiprinantis imuninę sistemą. Juose gausu ir vitamino E – antioksidanto, atsakingo už mūsų odos sveikatą, saugančio nuo laisvųjų radikalų. „Migdoluose yra daug sveikų riebalų, baltymų ir magnio, kuris padeda kovoti su depresija, gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje, kraujospūdį, cholesterolio kiekį bei puikiai tinka, jei norite numesti svorio, nes jie suteikia sotumo jausmą”, – sakė mitybos specialistas David Friedman.

Lazdyno riešutai turi daug vitaminų ir mineralų, kurie yra galingi antioksidantai. Antioksidantai sunaikina kūno žalingus laisvuosius radikalus ir padeda išvengti rimtų ligų ir ligų, pavyzdžiui, vėžio ir širdies ligų. Lazdyno riešutai yra puikus vitamino E šaltinis, kuris padeda kovoti su senėjimu ir ligomis mažinant uždegimą.

Tad skanaukite į sveikatą, tereikia pasirinkti mėgstamiausius riešutus, kuriuos, įtraukus į kasdienę mitybą, beliks tik džiaugtis gerėjančia savijauta!

Sveikatos.info – https://www.facebook.com/kaipsveikagyventi/

TOP naujienos

Kovai su pandemijos pasekmėmis įdarbinta pinigų politika – perkama gerokai daugiau Vyriausybės vertybinių popierių

Lietuvos bankui kartu su Europos Centriniu Banku (ECB) pradėjus įgyvendinti specialiąją pandeminę pirkimų programą (SPPP – angl. pandemic emergency purchase programme), pinigų politikos tikslais...

Nauja realybė mokyklose: ką daryti, kai vaikui tenka izoliuotis?

Nors šį rugsėjį į mokyklas vėl sugužėjo mokiniai, tačiau kai kuriems jų tenka bent kuriam laikui vėl persikelti į namus dėl švietimo įstaigose pasitaikančių...

„Rimi“ palaiko vietos gamintojus: beveik 100 proc. mėsos ir duonos gaminių bei 90 proc. pieno produktų – lietuviški

Esame įpratę prie puikios kokybės lietuviškų maisto produktų, kuriuos vis daugiau žmonių įtraukia į savo kasdienės mitybos racioną. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė siūlo...

Vasario 16-oji: Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną bei vardadienius švenčia

Vasario 16-oji – Lietuvos Valstybės atkūrimo diena. Vasario šešioliktoji, penktadienis, (penktoji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 318 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Julijona,...

ORAI: Šeštadienio dieną vietomis trumpas lietus, aukščiausia temperatūra 14–19 laipsnių šilumos

Šeštadienio dieną vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 14–19 laipsnių šilumos. Sekmadienio dieną vietomis trumpi lietūs. Vėjas naktį pietvakarių, vakarų, 6–11 m/s, dieną vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Temperatūra...

Keliaukite kino personažų pėdomis: kultinės vietos, kurias privalote pamatyti

Ekraninis turizmas – tai keliavimo būdas, kai įkvėpti filmų bei serialų leidžiamės į keliones, kuriose galime ne tik pailsėti, bet ir gyvai aplankyti žymius ekrane matytus vaizdus. Toks naujų vietų atradimo, o kartu ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS