Vasaros sezonu šoktelėjus kainoms Lietuvos kurortuose, gyventojai džiūgauja, kad pamažu vis daugiau šalių atveria sienas turistams ir atsiranda galimybė atostogauti svetur. Kelionėmis už šalies ribų jau mėgaujasi ne vienas lietuvis, tačiau ekspertai ragina atidžiai stebėti nuolat kintančią situaciją pasaulyje bei laikytis saugumo rekomendacijų. Tikimasi, kad jau rudenį pavyks atnaujinti dar daugiau atostogautojų pamėgtų skrydžių krypčių.
Bendrovės „Credit Service“, operuojančios prekės ženklu „Vivus.lt“, užsakymu atliktos šalies gyventojų apklausos rezultatai parodė, kad pirmenybę atostogoms užsienyje teikia net 63 proc. gyventojų. Tarp labiausiai trokštamų aplankyti šalių – tokie populiarūs Europos turizmo taškai kaip Graikija, Ispanija, Portugalija, Italija, egzotinės šalys, šiltieji kraštai: Egiptas, Turkija, Marokas. Dabar didžioji dalis šių šalių yra rizikos taškai, į kuriuos arba nėra tiesioginių skrydžių, arba grįžus iš jų privaloma izoliuotis.
Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė sako, kad net ir pasibaigus karantinui, vis dar jaučiamas situacijos neapibrėžtumas, gyventojų neužtikrintumas renkantis keliones. Pasak jos, turizmo situacija tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje, dėl visuotinių apribojimų ir tvyrančios baimės, gali kisti kiekvieną dieną. Visgi, ekspertė pažymi, jog rudens sezonas nusimato daug optimistiškesnis.
„Liepos mėn. 1 d. atnaujinti skrydžiai į Bulgariją ir Graikiją, tačiau jau nuo to paties mėn. 9 d. turėjome liūdnų žinių, pasirinkusiems Bulgarijos kryptį – skrydžiai buvo stabdyti dėl pastaruoju metu blogėjančios epidemiologinės situacijos šalyje. Į Graikiją atostogautojai sėkmingai vyksta ir šiandien. Viešnagių užsienyje išsiilgę lietuviai nuolat teiraujasi, kaip keisis kelionių paketai, skrydžiai bei ieško tinkamiausio laiko planuoti atostogas. Labai tikimės, kad nuo rugpjūčio ar rudens pradžios pavyks papildyti skrydžių programą daugiau krypčių“, – tikina kelionių ekspertė.
Ji priduria, kad kelionių organizatoriai ir keliautojai labiausiai laukia, kol bus leidžiama vykti į Turkiją, mat tai – jau daugelį metų populiariausia lietuvių kryptis, sudaranti daugiau nei 50 proc. visų planuotų šiltojo sezono kelionių. I. Aukštuolytė pažymi, kad kelius į Turkiją, Ispaniją, Italiją, Portugaliją ir keletą kitų keliautojų pamėgtų šalių planuojama atverti būtent rudenį.
„Po ilgo ir sunkaus karantino periodo, žmonės išsiilgo kelionių, todėl džiaugiasi galimybe planuoti atostogas svetur. Pastebime, kad keliautojai vis labiau drąsėja, pasirinkdami įvairias kelionių kryptis, auga atostogaujančių užsienio šalyse skaičius. Visgi, labai svarbu, kad poilsiautojai išliktų sąmoningi ir paisytų saugumo rekomendacijų – tuomet keliaujant nereikės pernelyg baimintis galimų grėsmių“, – sako I. Aukštuolytė.
Finansų ekspertė Giedrė Štuopė pastebi, kad pasibaigus karantinui, nemaža dalis žmonių nusprendė atostogauti Lietuvos kurortuose, kuriuose dėl didesnio poilsiautojų srauto natūraliai pakilo kainos. Pasak jos, dėl šios priežasties atostogautojai vis dažniau renkasi užsienio kryptis ir laukia rudens. Atsidarius sienoms ir padidinus skrydžių į kitas šalis pasiūlą, vietos verslas taip pat suskubs teikti patrauklius pasiūlymus, o tie, kuriems per karantiną pavyko išsaugoti stabilią finansinę padėtį, šia konkurencija pasinaudos.
„Pastebime, kad keliauti norintys piliečiai nekantriai laukia rudens sezono ne tik dėl to, kad kelionių organizatoriai tikisi papildyti galimų krypčių sąrašą, bet ir dėl galimai mažesnių turistų srautų, žemesnių viešbučių kainų. Jeigu nebus antrosios COVID-19 bangos, atostogautojai išties turės finansiškai palankesnes galimybes pasimėgauti poilsiu“, – priduria finansų ekspertė.
Tyrimų duomenimis, atostogoms taupė tik 33 proc. šalies gyventojų, o kiti tikino, kad leis einamojo mėnesio pajamas ar reikiamą sumą pasiskolins. Apklausos rezultatuose taip pat atsispindi, kad atostogautojai vidutiniškai išleidžia po 650 eurų, jei atostogauja vieni, ir po 1060 eurų – jei su šeima.
Visuomenės nuomonės tyrimų agentūros „Baltijos tyrimai“ apklausa vykdyta kovo mėn., 117 atrankos taškų, apklausta 1030 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų.