2020-ųjų pradžia Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspektoriams buvo įtempta – pareigūnai surengė daugiau nei 60 reidų ir nustatė tris dešimtis pažeidimų. O pažeidėjai už gamtai padarytą žalą iš viso turės susimokėti 60 tūkst. eurų.
Kiek buvo nuveikta, puikiai atspindi rezultatai. Per pirmąjį 2020 m. ketvirtį Panevėžio valdybos pareigūnai įvykdė 63 gyvosios gamtos apsaugos reidus – 34 mėgėjų žūklės kontrolės ir 29 medžioklės kontrolės. Per reidus nustatyti 29 pažeidimai, iš kurių 12 šiurkščių mėgėjų žūklės pažeidimų ir 3 šiurkštūs medžioklės taisyklių pažeidimai.
Iš viso konfiskuoti 44 ne mėgėjų žvejybos tinkliniai įrankiai, 4 valtys, 2 šautuvai ir vienas automobilis. Už šiuos pažeidimus pažeidėjams apskaičiuota 7 610 Eur žala žuvų ištekliams ir 52 400 Eur žala laukiniams gyvūnams.
Taip pat Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai nori pabrėžti, kad, net pabėgus iš įvykio vietos, pažeidėjams išvengti atsakomybės nepavyks. Tai patvirtina dar pernai prasidėjęs įvykis. 2019 m. lapkritį vyko gyvūnijos apsaugos reidas Kupiškio rajone Lėvens upės tvenkinyje (Kupiškio mariose). Pareigūnai, gavę informacijos, kad gali būti statomi tinklai, stebėjo Kupiškio marias priešais Drūlėnų kaimą.
Pranešimas pasitvirtino – apie 18.30 val. per termovizorių pastebėta valtis, iš kurios buvo statomi tinklai. Darant prielaidą, kad tinklus asmuo iš vandens turėtų ištraukti ankstyvą rytą, buvo surengta pasala. Apie 4.45 val. pareigūnai pamatė iš vakaro pastatytus tinklus traukiantį žmogų. Kai asmuo parplaukė į krantą ir iškrovė maišą su tinklais ir neteisėtai sugauta žuvimi, pareigūnai jam nurodė pasitraukti tolyn nuo vandens. Tačiau pažeidėjas nepakluso – palikęs maišą šoko atgal į valtį, nuplaukė į kitą Kupiškio marių krantą ir pasislėpė nendrynuose. Nors pareigūnai brakonieriaus sulaikyti nebegalėjo, situacija buvo užfiksuota vaizdo kameromis, o įraše buvo aiškiai matomas jo veidas.
2020 m. sausio 23 d. tie patys pareigūnai vykdė mėgėjų žūklės reidą ir šalia Kupiškio marių esančiame Palevenėlės kaime, vienos sodybos kieme, pastebėjo rudenį per pasalą pasprukusį asmenį. Nors apklausiamas žmogus viską neigė, jo pažeidimą įrodė vaizdo įrašas.
Pažeidėjui buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas už mėgėjų žvejybos taisyklių pažeidimą, padarytą panaudojant draudžiamus žvejybos įrankius ar draudžiamu būdu, konfiskuoti keturi statomieji tinklai ir valtis, su kuria buvo neteisėtai žvejojama.
Kadangi asmuo neteisėtai sugavo 11 sterkų, 2 karšius ir 1 lyną, žala žuvų ištekliams siekė 1 775 Eur. Šiuo metu nutarimas dėl padaryto pažeidimo yra įsiteisėjęs, todėl galima drąsiai teigti, kad net pabėgimas iš pažeidimo padarymo vietos nepadėjo išvengti atsakomybės.
Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad apie pastebėtus aplinkos apsaugos pažeidimus galima pranešti tiesiogiai Aplinkos apsaugos departamentui telefonu 8 (5) 2732995.
Jurgita Jasiūnienė
viešųjų ryšių specialistė
Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos