Gyventojų nuomonė: žalių rodyklių atsisakymas apsunkins eismo sąlygas

Ar jau skaitėte?

Sprendimas Lietuvoje atsisakyti į dešinę leidžiančių sukti žaliųjų rodyklių, kai dega raudonas šviesoforo signalas, sutinkamas skeptiškai. Kas antras šalies vairuotojas laikosi nuomonės, kad tai padidins spūstis ir sulėtins eismą.

- Reklama -

Reprezentatyvią apklausą atlikusių „Spinter tyrimų“ duomenimis, didesnių spūsčių tikisi 57 proc., o lėtesnio judėjimo – 53 proc. šalies vairuotojų. Atitinkamai geresnį eismo pralaidumą prognozuoja vos 7 proc., o greitesnį eismą – tik 2 proc. vairuotojų.

Apklausą inicijavusios vienos Lietuvoje veikiančios draudimo bendrovės Ekspertizių centro vadovo Andriaus Žiukelio teigimu, didžiausią įtaką žalių rodyklių nuėmimas padarys didiesiems šalies miestams, kuriuose ir eismas intensyvesnis, ir naujovė vertinama nepalankiau, palyginti su regionais.

Didmiesčių dilema: lėčiau, bet saugiau?

Ne tik vairuotojai, bet ir didžioji dalis apskritai visų šalies didžiųjų miestų gyventojų žalių lentelių nuėmimą vertina ypač atsargiai. 56 proc. miestiečių mano, kad dėl to padaugės spūsčių, 54 proc. – kad sulėtės eismas. Gyvenantys kaimiškose vietovėse skeptiškumo irgi nestokoja. Vertinant ir vairuojančių, ir nevairuojančių respondentų atsakymus, 49 proc. regionų respondentų galvoja, kad spūsčių padaugės, o 41 proc. – ir kad eismas sulėtės.

Iš kitos pusės, didžiųjų miestų atstovai dažniau pripažįsta, kad ši naujovė sumažins avarijų ir avarinių situacijų skaičių – to tikisi 23 proc. gyventojų didmiesčiuose ir vos 9 proc. respondentų kaimo vietovėse.

- Reklama -

„Galima sakyti, kad ir žaliosios rodyklės, ir jų nebuvimas bando išspręsti tą patį klausimą: kaip padidinti eismo pralaidumą nepabloginant saugumo. Pirmąjį variantą, kai žalios rodyklės leisdavo atlikti posūkio manevrą tiesiog įvertinus situaciją kelyje, jau išbandėme. Dabar turėsime galimybę įsitikinti, ar jų nuėmimas tikrai padidins eismo saugumą ir nesulėtins paties eismo. Didmiesčiuose labai svarbu, kiek automobilių gali kirsti sankryžą per tam tikrą laiką, kadangi nuo to tiesiogiai priklauso spūsčių kiekis“, – sako A. Žiukelis.

Taip pat skaitykite:  Grėsmė kelyje – nematomi dviratininkai: ko reikia situacijai pakeisti?

Pasak jo, nenuostabu, kad likus tik šviesoforo signalų reguliavimui didžiųjų miestų gyventojai tikisi mažiau ginčytinų situacijų, tačiau jei spūsčių padaugės ir jos pailgės, nusivylimo ir pasipiktinimo išvengti vargu, ar pavyks. Gali būti, kad avarijų gali padaugėti, tik jos atsiras kitose vietose.

„Jeigu stovės, prie šviesoforų stovės visi – asmeninius automobilius vairuojantieji, viešasis transportas, taksi, transportavimo ir logistikos, statybos bendrovių transportas. Po kurio laiko bus galima įvertinti pokyčius ir įsitikinti, ar jie pateisino iniciatorių lūkesčius, ar visgi gyventojų skeptiškumas turėjo pagrindo“, – pastebi ekspertas.

Sumišimo daugiau negu aiškumo

A.Žiukelis atkreipia dėmesį ir į kitą medalio pusę – kiekviena eismo reguliavimo naujovė gali būti sutinkama skeptiškai ne vien dėl inertiško nenoro keisti nusistovėjusius vairavimo įpročius.

„Vis dėlto reikėtų iš akiračio nepamesti tokio dalyko, kad eismas sklandesnis ir saugesnis tampa būtent tada, kai taisyklės yra labai aiškios ir suprantamos eismo dalyviams. Negaliu neatkreipti dėmesio į niuansą, kad pradėjus naikinti žaliąsias rodykles tenka papildomai, net su vizualiniais pavyzdžiais aiškinti, kas keisis, kaip keisis, kada dešinįjį posūkį atlikti galima, o kada ne. Tai rodo, kad tam tikro pasimetimo, sumišimo yra, ir neaiškių ar net stresinių situacijų kelyje iš pradžių gali nepavykti išvengti“, – teigia jis.

Lietuvoje nuo lapkričio 1-osios su žaliomis rodyklėmis nauji šviesoforai nebėra įrengiami, o iki 2020 metų sausio Lietuvoje jos bus nuimtos nuo visų šviesoforų be išimties.

„Spinter tyrimų“ apklausoje spalio 17-28 dienomis dalyvavo 1008 18-75 m. gyventojai, iš jų 576 – vairuojantys asmenys.

Živilė Tiškevičiūtė
Marketingo ir viešųjų ryšių skyriaus projektų vadovė
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

TOP naujienos

Prasideda ūmios pneumokokinės infekcijos sezonas – apsisaugoti padės skiepai

Nors COVID-19 pandemiją pavyko suvaldyti, tačiau koronavirusas niekur nedingo – visgi, daugelis žmonių atsipalaidavo ir primiršo gydytojų rekomendacijas, kaip pasirūpinti savo sveikata. Išlikti budriems...

Horoskopai kovo 14 dienai

AVINASPerženkite savo ambicijas ir pasistenkite ne tik klausytis, bet ir girdėti. Jei ir toliau bandysite tik manipuliuoti partneriu, atoveiksmis gali būti labai stiprus. Vakarop...

Per penkerius metus faktoringo pinigai įmonėms atpigo tris kartus

Faktoringu gauti pinigai Lietuvos įmonėms per penkerius metus – nuo 2016 m. iki 2021 m. pabaigos – atpigo beveik 3 kartus. Jei 2016 m....

Astrologinė prognozė kovo 5-ajai, antradieniui

AVINAS. Nesistenkite susigrąžinti to, kas prarasta. Verčiau žvelkite į priekį. Jeigu yra būtinybė ir galimybė, kreipkitės į institucijas, asmenis, kurie gali jums padėti išspręsti...

ORAI: Rugsėjo 1-oji lietus, lietus, lietus…

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpi lietūs, kai kur smarkūs. Vietomis perkūnija. Vėjas pietvakarių, pietų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 15–20 laipsnių šilumos. Šeštadienį daug kur palis, naktį kai kur smarkiai, dieną vyraus...

Elektrai brangstant ekspertai pataria keisti jos naudojimo įpročius

Ruošiantis dar vienam elektros kainų šuoliui liepą, ekspertai siūlo atidžiau peržvelgti jau susiformavusius jos naudojimo įpročius buityje. Perlenkti lazdos ir nakčiai išjungti šaldytuvą ar šaldiklį nepatariama, tačiau tai, kad elektros sunaudojimo apimtys, o kartu...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS