Fejerverkai ir nuotolinės šventės: kaip išskirtiniu šventiniu laikotarpiu nepakenkti klausai?

Ar jau skaitėte?

Nors 2020-ųjų kalėdiniai susitikimai bus visai kitokie ir kelsis į nuotolinę erdvę, be didesnio nei įprasta kasdien šurmulio greičiausiai neapsieis dauguma. Ką jau kalbėti apie Naujųjų metų fejerverkus. Todėl klausos centrai „Audiomedika“ ir „Klausos sprendimai“ dalijasi paprastais patarimais, kaip šventiniame triukšme nepakenkti vienam svarbiausių bei jautriausių savo pojūčių – klausai.

- Reklama -
Fejerverkai per šventes. Nuotrauka Marisol Benitez iš Unsplash.

Neabejotinai šiemet daug Kūčių ar Kalėdų vakarienių bus rengiama per nuotolį. Specialistai sako, kad tokie susibūrimai klausai gali kelti nemažai iššūkių, tad rekomenduojama laikytis kelių paprastų taisyklių.

  • Pirmosiomis pokalbio minutėmis paskatinkite nuotolinio skambučio dalyvius pasitikrinti mikrofonus – susilyginkite jų garsą, kad per pašnekesį klausos neištiktų šokas nuo netikėtai didelio bei staigaus triukšmo.
  • Įjunkite vaizdo funkciją ir pasirūpinkite, kad veidas būtų apšviestas. To pačio paprašykite pašnekovų. Taip ne tik geriau jausite jų nuotaikas ir matysite šypsenas, bet ir geriau juos girdėsite.
  • Su pašnekovais sutarkite, jog nekalbantieji išjungtų mikrofonus, kad visi išvengtumėte pašalinių garsų.
  • Neįsiterpkite, kai kitas kalba. Bendraujant gyvai įprasta vienas kitą papildyti, bet nuotoliniuose pokalbiuose tai kelia didelį diskomfortą ausims.

Per pokalbį, jei turite galimybę, naudokite ausines. Geriausia – slopinančias išorės garsus. Taip klausa koncentruosis tik į pokalbį ekrane.

Prie šventinio stalo dažniausiai bendraujama kaip niekad entuziastingai, tad tikėtina – ir garsiau nei įprastai. Į garsų visumą neretai įsilieja ir muzikos ar televizoriaus garsai. Štai keli patarimai, kaip esant didesniam šurmuliavimui apsaugoti klausą. Tai ypač svarbu jau pastebėjusiesiems, kad klausa prastėja.

  • Pasirinkite vietą, esančią toliau nuo televizoriaus ar muziką skleidžiančios technikos. Jei ši per garsi ir trukdo išgirsti pašnekovus, garsą patylinkite.
  • Jei tarp jūsų ir pašnekovo yra daiktų, trukdančių matyti jo veidą, daiktus patraukite. Taip kur kas geriau suprasite, ką pašnekovas kalba.
  • Jei nesuprantate, ką sako tyliau kalbantis žmogus, paprašykite pakartoti kiek garsiau.
  • Šeimoje dažniausiai yra bent vienas garsiakalbis. Tyliau kalbėti jis greičiausiai nepradės, tad nesėdėkite arčiausiai jo. Geriau prisėskite prie tylesniojo – taip nereikės įtempti ausų, klausant garsiau kalbančiojo pasakojimų.
Taip pat skaitykite:  Pasaulinė A. Blaževičiaus filmo „Bėgikė“ premjera – Karlovi Varų kino festivalyje

Nepaisant to, kad šventės šiemet bus ramesnės, 2021-ųjų išvakarėse danguje greičiausiai vis vien šaudys fejerverkai. Jie skleidžia daugiau nei dukart didesnį garsą nei vidutinio garsumo pokalbis, tad ir žala ausims gali būti labai didelė. Ekspertai rekomenduoja kelias taisykles, kurių laikantis šventinės nuotaikos nesugadins ausų skausmas.

  • Jei perkate pirotechnikos gaminius, atkreipkite dėmesį į jų skleidžiamo garso lygį – visi fejerverkai tokį turi. Rinkdamiesi tylesnius saliutus galite sumažinti žalą klausai.
  • Patariama stebėti fejerverkus, leidžiamus jūsų bendruomenės (savivaldybės ar seniūnijos). Viešosiose vietose leidžiami saliutai dažniausiai sprogdinami itin saugiu atstumu.
  • Nuo fejerverkų šaudymo vietos laikykitės bent 150 m atstumo. Kuo toliau būsite, tuo mažesnę didelio garso žalą patirs klausa.
  • Jei jau pirotechnikos gaminiai sprogdinami netoliese, apsaugokite klausą ausų kištukais ar didelį garsą izoliuojančiomis ausinėmis. Tai sumažins pavojų gebėjimui girdėti ir netrukdys džiaugtis magišku vaizdu danguje.
  • Nuo per didelio garso apsaugokite ne tik save, bet ir artimuosius, o ypač senjorus bei vaikus – jų klausa itin jautri.

Galiausiai, grįžę iš triukšmingos aplinkos, kurį laiką pabūkite visiškoje tyloje. O jei pajusite ausų spengimą ar menkiausią skausmą, nesibaiminkite kreiptis į specialistus.

TOP naujienos

Kūdikių primaitinimui dietologė rekomenduoja rinktis bulves – svarbus vienas kriterijus

Kiekviena mama, dar prieš susilaukdama kūdikio, neišvengiamai ima domėtis, kada pradėti primaitinti kūdikį ne tik pienu, bet ir kitais produktais. Pasak gydytojos dietologės dr....

Astrologinė prognozė kovo 17-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Nuo pat ryto galite nekaip jaustis dėl sutrikusios sveikatos arba vienišumo. Derėtų patiems rodyti iniciatyvą, jei yra poreikis bendrauti. Ieškokite kontakto su giminaičiais,...

„Iki“ pirkėjams – dar pigiau: vienas pirmadieninis įprotis padės gerokai sutaupyti

Greitas, patogus ir nebrangus apsipirkimas – tai svarbu ne tik pirkėjams, bet ir „Iki“. Nuolat rūpindamasis, kad pirkėjų išlaidos maistui būtų kuo mažesnės, „Iki“...

Azarto apimti lietuviai vasarą paskyrė kelionėms po Lietuvą – 3 objektai nustebino labiausiai

Beveik keturis mėnesius trukusį projektą „Patirk Lietuvą su RASA" savaitgalį vainikavo apdovanojimai, vykę viename gražiausių Lietuvos kurortinių miestų – Druskininkuose. Turizmo dienų šventė pasirinkta...

Keptai mėsai skirtų padažų – gausybė, bet tinkami ne visi: specialistai dalijasi rekomendacijomis

Šylant orams lauke vis dažniau pasklinda ant kepsninės kepamų gėrybių aromatai. Norėdami atskleisti tikrąjį ant grilio ruošiamų gaminių skonį, dažnai juos gardiname įvairiais padažais ar marinatais. Įprastas pomidorų padažas, barbekiu, majonezas, garstyčios ar skirtingi...

Sausio 25-oji – transporto priemonių susidūrimai

Sausio 25 dieną, pirmadienį, pirminiais duomenimis, 4-iuose eismo įvykiuose sužeisti 7 žmonės. Viename įvykyje nukentėjo 3 asmenys, kitame – 2. Transporto priemonių susidūrimų – 3 atvejai, užvažiavimas ant pėsčiojo pėsčiųjų perėjoje – 1. Visi...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS