Erkių šias metai aptinkama daugiau

Ar jau skaitėte?

Kelerių pastarųjų metų duomenys rodo, kad būtent birželį imamas fiksuoti susirgimų erkių platinamomis ligomis augimas. Praėjusį sezoną viena Lietuvoje veikianti draudimo kompanija užregistravo pusantro karto daugiau atvejų, kai klientams po erkės įkandimo pasireiškė Laimo liga ar erkinis encefalitas.

- Reklama -

Paprastai erkės prabunda, kai vidutinė paros temperatūra siekia 7 laipsnius šilumos. Kartais užtenka tik užkliudyti stiebelį, šakelę ar lapą – erkė nukrenta ant žmogaus arba augintinio.

„Lietuvos teritorija yra didelės rizikos endeminė zona, nes susirgimų skaičius kasmet yra itin aukštas“, – atkreipia dėmesį bendrovės Gyventojų turto draudimo vadovas Andrius Gimbickas. Kad erkės suaktyvėjo, vieni pirmųjų pastebi keturkojų šeimininkai – parbėgę iš lauko šunys ar katės erkėmis būna tiesiog aplipę – parsineša net po kelis ar keliolika parazitų.

Kuo dažniau gyventojai ima iškylauti gamtoje, ilgiau dirba laukuose ir soduose, tuo didesnė tikimybė, kad grįžę namo ant drabužių ar odos pastebės erkę. Kilus bent menkiausių įtarimų dėl savijautos po erkės įkandimo, draudimo ekspertas ragina nedelsiant kreiptis į medikus.

Vien draudimo bendrovė pernai atlygino erkių platinamų ligų sukeltą žalą daugiau nei 400 klientų. Didžiąją dalį atvejų sudarė susirgimai Laimo liga, nuo kurios nėra skiepų.

Analizuodamas pastarųjų metų duomenis, A. Gimbickas pastebi tendenciją, kad registruojamų susirgimų skaičius ima augti gegužės pabaigoje ir birželį, neatslūgsta iki pat metų pabaigos. „Dalis žmonių neatpažįsta Laimo ligos ir erkinio encefalito simptomų, todėl į gydytojus kreipiasi kiek pavėlavę – net po mėnesio ar dviejų. Be to, dėl klimato pokyčių erkės tampa pavojingos ir rudenį ar net žiemą“, – teigia jis. Pavyzdžiui, pernai lapkritį bendrovė užfiksavo 64 susirgimų atvejus, gruodį – 46, dvigubai daugiau negu metais anksčiau.

- Reklama -

„Mūsų duomenys rodo, kad rizika užsikrėsti erkių platinamomis ligomis išlieka visus metus. Dalis klientų nuo erkių sukeliamų ligų nusprendžia apsidrausti, kai kas nors iš jų artimos aplinkos, draugų, kolegų suserga Laimo liga ar erkiniu encefalitu. Be to, net ir neužsikrėtusios erkės įkandimas yra nemaloni, stresą sukelianti patirtis – verčia susimąstyti apie pavojus ir pasirūpinti apsauga“, – pastebi A. Gimbickas.

 

Pasak eksperto, erkės reaguoja net į žmogaus kūno kvapą, aprangos spalvą. Patekusios ant kūno jos dažniausiai ieško minkštesnės odos vietos įsisiurbti. Erkes labiausiai traukia natūralios kūno raukšlės – pakinkliai, kirkšnys, alkūnių vidinės pusės, pažastys, zona už ausų. Todėl draudimo bendrovė siūlo atkreipti dėmesį į penkis patarimus:

1. Tinkama apranga

Saugiausia laiką gamtoje leisti apsirengus drabužiais ilgomis rankovėmis, mūvėti ilgas kelnes, kuo labiau priglundančias prie kūno. Rekomenduojama vilkėti šviesius drabužius, nes ant jų galima lengviau pastebėti erkę.

2. Atbaidančios priemonės

Drabužius ir atviras kūno vietas purkškite erkes atbaidančiomis purškalais. Darykite tai periodiškai, nes panašios priemonės veikia ribotą laiką.

3. Po iškylos gamtoje išpurtykite drabužius, apžiūrėkite kūną

Prieš įžengiant į namus verta lauke išpurtyti viršutinius drabužius. Po to kruopščiai patikrinkite kūną, ar prie odos nėra prisisiurbusi erkė. Jeigu lauke laiką leidote su augintiniais, apžiūrėkite ir juos.

4. Erkei ištraukti reikia tik pinceto

Įsisiurbusią erkę ištraukite nedelsiant. Paimkite pincetą, suspauskite erkę ir ištraukite staigiu judesiu atgal. Pinceto nespauskite per stipriai, kad erkės nesutraiškytumėte. Traukimo metu sukti pinceto nerekomenduojama, nes odoje gali likti dalis erkės.

5. Stebėkite savijautą

Erkinio encefalito inkubacinis periodas gali užsitęsti ir mėnesį, todėl po erkės įkandimo būtent tiek laiko reikėtų atidžiau stebėti savo savijautą. Kreipkitės į gydytoją, jeigu ima kamuoti bendras silpnumas, prasideda galvos, kaulų, raumenų skausmai, pakyla temperatūra, o įkandimo vieta parausta ir plečiasi.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai Lietuvoje iš viso buvo užregistruota 711 susirgimų erkiniu encefalitu ir per 3 tūkstančius naujų Laimo ligos atvejų.

Ingrida Žaltauskaitė
AB „Lietuvos draudimas“ Komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Savaitgalis – šalies keliuose eismo įvykių neišvengta

Sausio 29–31 d., penktadienį–sekmadienį, pirminiais duomenimis, žmonės nukentėjo 8-iuose eismo įvykiuose. Žuvo 1 žmogus (vairuotojas), sužeista 10 eismo dalyvių (4 nepilnamečiai keleiviai), daugiausia –...

ORAI: Šiandien nelis, temperatūra 12–17 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje nelis. Aukščiausia temperatūra 12–17 laipsnių šilumos. Antradienį lietaus nenumatoma. Temperatūra naktį 1–6 laipsniai šilumos, ore vietomis, dirvos paviršiuje daug kur šalnos 0–5 laipsniai...

Kokios prietaisų funkcijos leidžia pirmauti sveikos gyvensenos naujovių srityje?

„Samsung“ dėvimųjų prietaisų liniją papildė „Galaxy Watch5“ ir „Galaxy Watch5 Pro“ – intuityvumu ir pažangesnėmis funkcijomis pasižymintis naujos kartos išmanieji laikrodžiai. „Galaxy Watch“ seriją...

„Iki“ pataria: kačiukai vazoje džiugins net ir kelis mėnesius – tik išvenkite klaidos, kurią namuose daro daugelis

Skintos karklo šakelės su pumpurais – pavasario, Velykų simbolis ir labai populiari namų puošmena, mat kainuoja visai mažai. Ne visi žino, kad tereikia padaryti...

Šiandien daug kur prognozuojami krituliai, daugiausia lietus, šlapdriba

Šiandien daug kur prognozuojami krituliai, daugiausia lietus, šlapdriba. Rytą vietomis plikledis. Vėjas vakarinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra 1–6 laipsniai šilumos. Geras SUDOKU, čempionatas čia » Gruodžio 19-os naktį vietomis nedideli krituliai, vyraus lietus. Kai kur rūkas....

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS