Darbo rinka Lietuvoje lėtėja: ekspertai pataria, kaip greitai ir sėkmingai įsidarbinti

Ar jau skaitėte?

Statistika rodo, kad pirmieji naujųjų metų mėnesiai dažnai tampa atspirties tašku naujo darbo paieškoms. Deja, naujausi Užimtumo tarnybos duomenys optimistiškai nenuteikia – naujųjų metų pradžia Lietuvoje rodo darbo rinkos lėtėjimo tendenciją: mažėja darbo pasiūlymų, mažiau asmenų įsidarbina, žmonės vis dažniau įsitraukia į remiamo užimtumo priemones. Ekspertai dalijasi naudingais patarimais, ką svarbu žinoti, norint sėkmingai įsidarbinti laikotarpiu, kai darbo ieškančiųjų skaičiai išauga, ir kokių klaidų reikėtų vengti.

- Reklama -

Energijos išteklių ir infliacijos sukelti iššūkiai sudavė skaudų smūgį darbo rinkai, kurios lėtėjimo tendencijos mūsų šalyje išlieka ir toliau: oficialiais Užimtumo tarnybos duomenimis, š.m. sausį į klientų aptarnavimo skyrius kreipėsi 18 proc. asmenų daugiau nei gruodį. Vasario 1 d. šalyje registruota 160 tūkst. bedarbio statusą turinčių asmenų – 4,8 tūkst. daugiau negu prieš mėnesį. Šie skaičiai aktualūs tiek aukštos, tiek ir vidutinės kvalifikacijos darbuotojams, nors pastarųjų darbo paieškose įprastai daugiau. Ekspertai pataria, ką svarbu žinoti, ieškant darbo iššūkių rinkoje laikotarpiu.

Pasaulinės jaunimo verslumo programos „Southwestern Advantage“ atstovas Veiko Tell.

Išnaudokite skirtingus kanalus. Ieškodami darbo neapsiribokite vien darbo skelbimų portalais, būtinai pasitelkite skirtingus darbo paieškoms skirtus kanalus, prieš tai įsivertinkite ieškomo darbo pobūdį bei tai, kokio tipo bendrovės dažniausiai apie juos skelbia.

„Šiais laikais vis daugiau darbuotojų ieškoma socialiniuose tinkluose, todėl prieš pradedant naujo darbo paieškas, rekomenduotina susidaryti patrauklių darbdavių sąrašą ir pradėti juos sekti socialinėje erdvėje. Tokiu būdu pamatysite jų darbo kultūrą, vertybes, galėsite įsivertinti, ar būtent to ir ieškote“, – pataria didesnę nei dešimties metų patirtį įdarbinimo srityje sukaupęs Simas Šarakauskas.

S. Šarakauskas taip pat siūlo tinkamai išnaudoti socialinį tinklą „LinkedIn“, kuris šiandien vis dažniau keičia įprastus gyvenimo aprašymus: „Jei vis dar neturite „LinkedIn“ paskyros, turėtumėte ją tuojau pat susikurti. Šio socialinio tinklo kontaktų rate visuomet patartina turėti bent keletą atrankų ir personalo specialistų, kuriems, ieškant specifinės rolės, būtų galima nusiųsti žinutę su prisistatymu. Be to, apie naujo darbo paieškas visuomet pasiskelbkite savo „LinkedIn“ paskyroje, nes tokiu būdu informacija greičiau pasieks jūsų bendruomenę“.

Taip pat skaitykite:  Nedarbo grimasos: trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Susidarykite aiškų paieškų grafiką ir nusistatykite tikslus. Norėdami išvengti perdegimo, kuris dažnai atsiranda ilgai ir intensyviai ieškant darbo, susidarykite tinkamą paieškų grafiką, o patį procesą pasiskirstykite į mažus tikslus. Darbo paieškoms skirkite dvi–tris valandas per dieną, o joms užsitęsus ir jaučiant, kad nebeturite motyvacijos, būtinai padarykite pertrauką, pailsėkite.

- Reklama -

„Svarbu suprasti, kad labai retai pirmasis darbo pokalbis baigiasi pasiūlymu, todėl tam reikia pasiruošti iš anksto. Gali nutikti taip, kad teks sudalyvauti dešimtyse darbo pokalbių, kol rasite jums tinkamą variantą, o kiekvienas ištartas „ne“ nebūtinai reikš, kad esate nekompetentinga(s), galbūt tiesiog netinkate šiuo metu šioje vietoje. Štai, kodėl visuomet klauskite nuoširdaus ir atviro atrankų specialisto atsakymo, tai padės tobulėti ir greičiau rasti tinkamą vietą“, – įsitikinęs įmonės „RecruitLab“ atstovas S. Šarakauskas.

Pasiruoškite darbo pokalbiui. Tinkamai pasiruoškite darbo pokalbiui – susipažinkite su organizacija, peržiūrėkite jos puslapius, socialinius tinklus, įsivertinkite ir savo asmenines savybes, taip ne tik sumažinsite jaudulį, bet ir paliksite puikų pirmąjį įspūdį.

„Daugelyje darbo pokalbių yra užduodami panašūs klausimai, kuriuos nesunkiai rasite internete ar pasinaudoję išmaniųjų programėlių siūlomomis galimybėmis – todėl praktikuokitės ir tobulinkite savo atsakymus. Prieš darbo pokalbį taip pat skirkite laiko ir savo stiprybių bei silpnybių, siekių analizei, pagalvokite ir apie tai, kokio vadovo norėtumėte, koks vadovavimo stilius jums tinka labiausiai“, – patarimais dalijasi specialistas S. Šarakauskas ir priduria, kad svarbu pasitikėti savimi, nes visada bus kažkas, ko nežinote, ar nesate darę – svarbu nebijoti ir mokėti tai pripažinti.

S. Šarakauskas pastebi, kad šiandienos darbo atrankose žinios jau nėra tai, ko dažniausiai ieškoma, nes informaciją galima rasti internete: „Svarbu yra patirtis ir asmenybė, atrankose specialistai visada ieško kažkokių išskirtinumų, kažko, kas parodytų stiprią asmenybę. Net jeigu neturite profesinės patirties, gerą darbo etiką gali įrodyti kiti jūsų pasiekimai – dalyvavimas sporto komandose ar lyderystė jose, savanorystė, baigta muzikos mokykla“, – pabrėžia specialistas.

Taip pat skaitykite:  Priminimas savarankiškai dirbantiems: vėl kas mėnesį reikia mokėti PSD įmokas

Ruoškitės iš anksto. Specialistai akcentuoja, kad sėkmingai integracijai į darbo rinką reikia ruoštis jau nuo mažų dienų: „Konkurencinėje kovoje dėl darbo vietos dažniau pralaimi jaunimas, o ypač tie jaunuoliai, kurie neturi sukaupę pakankamos darbinės patirties. Todėl jau mokslų bei studijų metu svarbu galvoti, kaip sukaupti patirtį, kuri bus reikalinga norint gauti pirmąjį darbą ar pačiam sukurti sau darbo vietą“, ‒ akcentuoja Pasaulinės jaunimo verslumo programos „Southwestern Advantage“ atstovas Veiko Tell.

Pasak eksperto, vienas iš būdų – šiandien jaunimui puikiai prieinamos savanorystės ir tarptautinės verslumo ugdymo programos: „Dalyvavimas tokiose programose leidžia įgyti darbui reikalingų žinių apie tai, kaip išsikelti tikslus ir jų pasiekti, kaip priimti sprendimus, susidėlioti prioritetus bei susikurti įpročius. Visi šie gebėjimai padeda sėkmingai įsilieti į darbo rinką ar susikurti sau darbo vietas, įdarbinti geriausius savo gebėjimus“, – dėmesį atkreipia „Southwestern Advantage“ atstovas.

Gabija Vaičeliūnaitė

TOP naujienos

Horoskopai lapkričio 27 dienai

AVINASJūsų finansai leidžia jums jaustis laisvam. Praleiskite savaitgalį smagiai ir nepamirškite senų draugų. Nuotykius juk mėgstate, o šiandien neteks jų toli ieškoti. JAUTISNedidelis flirtas gali...

Orai: Artimiausiomis dienomis laikysis švelniai žiemiški orai

Sausio 3-os dieną kai kur nedideli krituliai, plikledis. Vėjas šiaurės rytų, 5–10 m/s. Temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki 2 laipsnių šilumos. Savaitgalis su KNYGA...

Pareigūnai aiškinasi, kas iš svetimos kišenės ištraukė 800 eurų

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kauno miesto Dainavos policijos komisariato pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl vagystės, kuomet gruodžio 23...

Šiandien Lietuvoje debesuota su pragiedruliais

Artimiausią parą ciklonas į daugelį rajonų atneš lietaus, šilumos skirtingiems regionams teks nevienodai. Šiandien Lietuvoje debesuota su pragiedruliais. Daug kur trumpi lietūs, kai kur smarkūs....

3 šildančių žiemos gėrimų idėjos: pakels nuotaiką ir primins artėjančias šventes (receptai)

Vienas veiksmingiausių ir skaniausių būdų kovoti su šaltomis žiemos dienomis yra karšti gėrimai. Juos lengva paruošti, tad per mažiau nei dešimt minučių galima mėgautis išskirtiniais gėrimais, kurie praskaidrins bet kokią žvarbią žiemos dieną. Gydytoja...

ORAI: Artimiausią parą sausesnius orus lems anticiklonas

Šiandien be žymesnio sniego. Aukščiausia temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos. Vasario 9 d. žymesnių kritulių nenumatoma. Dieną pietvakarių vėjo gūsiai pajūryje sieks 15 m/s. Temperatūra naktį 2–7 laipsniai šalčio, pajūryje apie...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS