Skanus būtų kąsnis, tik padažas prastas – ši lietuvių liaudies patarlė, perduodama iš kartos į kartą, ne vieną supažindino su padažo svarba skaniam patiekalui. Savo rankomis padažus ruošiantys virtuvės šefai sako, kad lietuviai – tikri gurmanai, nuolat ieškantys naujų skonių ir taip skatinantys restoranus atsižvelgti į kulinarines tendencijas, išbandyti naujus derinius. Jie pasakoja, kokia iš tiesų yra padažo reikšmė Lietuvos maisto kultūroje ir atskleidžia jo naudojimo subtilybes.
Manoma, kad virėjai bei virtuvės šefai turi mokėti pagaminti penkis motininiais vadinamus padažus, atkeliavusius iš Prancūzijos: bešamelio, velouté, espagnole, hollandaise ir klasikinį pomidorų padažą. Europietiško restorano „La Storia“ įkūrėjas ir virtuvės šefas Arūnas Jonaitis moka paruošti ne tik juos – visi svečiams patiekiami valgiai ir jų priedai yra pagaminti jo paties rankomis. Jis sako, kad motininiai padažai yra neatsiejama virtuvės dalis, tačiau svarbu juos parinkti tinkamai, kad būtų teisingai atskleistas patiekalo skonis.
Įvairių skonių patiekalai – Šeimininkės.info
„Restorano svečiams visuomet parenku labiausiai prie patiekalo derantį padažą. Velouté padažas derinamas su karštais patiekalais, hollandaise labiausiai tinka prie žuvies ar daržovių patiekalų, be bešamelio neįsivaizduojama lazanija, tačiau ne visi žino, kad jis puikiai tinka sūrio patiekalams ar troškiniams. Espagnole padažas puikiai dera su jautiena, kiauliena, daržovėmis, o pomidorų padažas – neatsiejama daugybės patiekalų dalis, naudojama restoranuose, užkandinėse bei namų virtuvėje“, – aiškina A. Jonaitis.
Padažų svarbą išskiria ir virtuvės šefu restorane „QusQus“ dirbantis Gabrielius Račys, sakydamas, kad restorane gaminti padažus paskatina tai, kad galima išgauti norimą konsistenciją, naudoti būtent specialiam patiekalui reikalingus ingredientus. Pasak jo, padažas papildo mėsos skonį tiek pačiame patiekalo gamybos procese, tiek glazūroje ar naudojant jį kaip pagardą, o kai kuriems patiekalams – padažas yra būtinybė.
„Prieš patiekiant ant grilio ruoštus patiekalus, mėsos ištepimas padažu, vadinamas glazūravimu – neatsiejama BBQ kultūros dalis. Padažo naudojimas šiuo atveju suteikia mėsai minkštumo, saldžiarūgščio skonio. BBQ kultūra pas mus atkeliavo iš Amerikos, tačiau vis daugiau maisto mylėtojų pradeda suprasti padažo vertę gaminant tokio pobūdžio patiekalus – niekas nebenori valgyti tiesiog sausos mėsos“, – pasakoja G. Račys.
Į tai, kad padažas atspindėtų maisto mylėtojų ieškomus skonius orientuojasi ir gamintojai, nuolat besistengiantys vartotojams pasiūlyti kuo įvairesnių variantų, atsižvelgti į kintančius valgymo įpročius bei populiariausius ingredientus. Lietuviškų pagardų gamintojo „Daumantų“ atstovas Domas Grinkevičius pasakoja, jog siekdami išpildyti maisto mylėtojų lūkesčius, kūrybos procese nuolat dirba su ilgametę patirtį turinčiais virtuvės šefais, nestokojančiais patarimų bei inovatyvių idėjų. Anot jo, tai pasitarnauja kuriant produktus, atitinkančius plataus vartotojų rato poreikius: nuo majonezų, pomidorų padažų iki pagardų salotoms ar užtepėlių.
„Kūrybiniame padažų gaminimo procese visuomet atsižvelgiame į tai, kas populiaru pasaulio bei šalies restoranuose. Deriname siūlomus skonius taip, kad šie būtų tinkami patiekimui šalia patiekalo ir asistuotų jį gaminant. Taip pat, numatome ir su kokiais produktais padažai derėtų: mėsos, daržovių, kvietinių gaminių, žuvies ar kiaušinių“, – detalėmis dalijasi D. Grinkevičius.
Virtuvės šefas G. Račys taip pat pastebi, kad dabar itin populiarūs klasikiniai padažai, tokie kaip bernaise, demi glace, chimichurri ar pesto, gaminami majonezo, sultinio ar žolelių pagrindu. Jis prasitaria, kad paskanauti restorano patiekalų užsukę svečiai vis dažniau teiraujasi, kokia yra padažų sudėtis.
„Visi žmonės turi savus maisto valgymo įpročius – dietas, produktų netoleravimą, todėl domisi ne tik pačių patiekalų, bet ir padažų sudėtimi. Visgi, su didžiąją dalimi populiariųjų padažų jie jau yra susidūrę namuose, kavinėse, restoranuose, todėl vienokia ar kitokia sudėtis jiems nuostabos nesukelia“, – įžvalgomis dalijasi Gabrielius Račys.
„La Storia“ įkūrėjas ir virtuvės šefas A. Jonaitis priduria, kad lietuvių skoniai iš esmės nekinta ir nemano, kad tai kada nors pasikeis. Pasak jo, keičiasi tik pagardų vartojimas, paremtas sezoniškumu: šiltuoju sezonu vyrauja gaivūs, lengvi padažai, o šaltuoju – sotesni.