Temperatūros svarba miegui – kaip atvėsinti kūną naktimis?

Ar jau skaitėte?

Įvairių tyrimų ir stebėjimų dėka šiandien žinome, kad mūsų miegui įtaką daro daugybė įvairių vidinių bei išorinių veiksnių. Tai – teisingas miego ritmas, miegojimo ciklai, čiužinys ir net miegamojo aplinka. Vis dėlto, veiksnys, kurį savo kūnų jaučiame ir identifikuoti galime kiekvienas yra temperatūra. Esant normaliai kūno ir aplinkos temperatūrai, užmigti mums yra lengviau, o miegas išlieka kokybiškas. Vis dėlto oro sąlygų ar nuo mūsų nepriklausančio centrinio šildymo reguliuoti negalime. Sekinant aukštai oro temperatūrai, labai svarbu žinoti atsakymą į klausimą – kaip teisingai atvėsinti kūną?

- Reklama -

Normali kūno temperatūra – kokia ji?

Jei paklaustumėme, kokia yra normali kūno temperatūra, turbūt kiekvienas nesudvejojęs atsakytų – 36,6°C. Vis dėlto, šis skaičius gali varijuoti priklausomai nuo įvairių vidinių ir išorinių veiksnių. Pavyzdžiui, žmogaus medžiagų apykaitos greičio, fizinio aktyvumo, amžiaus, lyties, dienos ir metų laiko. Jei temperatūra svyruoja nuo 36,2°C iki 37,5°C, greičiausiai jokios ligos jūsų neužklupo, o tik patiriate natūralų temperatūrų svyravimą. Tačiau, jei kūno temperatūra yra aukštesnė arba žemenė, vertėtų atkreipti dėmesį į savo sveikatos būklę.

Optimali kambario temperatūra miego metu

Kūno ir aplinkos temperatūra daro įtaką mūsų miego kokybei ir užmigimo laikui. Vakare mūsų kūno temperatūra ima žemėti ir veikia tarsi signalas kūnui pradėti gaminti miego hormoną melatoniną. Atitinkamai, jei kambaryje mūsų kūnui bus per karšta, užmigti taps itin sunku.

Jei miegamajame jausimės tarsi šaldytuve, mūsų organizmas energiją skirs kūno šilumai palaikyti, o ne kokybiškam miegui užtikrinti. Optimali kambario temperatūra turėtų siekti 15–21°C, o tinkamos kambario ir kūno temperatūros balansas ne tik gerins gilaus miego kokybę, bet ir skatins medžiagų apykaitą.

- Reklama -

Atvėsinti kūną padeda ne tik kondicionierius

Taip pat skaitykite:  Aktorius Darius Petkevičius gyvena kitaip

Turbūt niekas nepaneigs, kad kondicionierius – tikras išsigelbėjimas karščiu alsuojančiomis vasaros dienomis ir naktimis. Vis dėlto, kondicionavimo įranga prieinama ne kiekvienam, o kartu – kelia riziką susirgti peršalimo ligomis. „Gero miego klubo” ambasadoriai dalinasi paprastais, tačiau veiksmingais patarimais, kaip atvėsinti kūną miegant karštoje aplinkoje.

Rinkitės natūralią patalynę.

Sintetinės medžiagos audiniai neleidžia odai kvėpuoti, skatina prakaitavimą. Tuo tarpu natūralios medžiagos patalynė išsiskiria pralaidumu orui, todėl miegant oda gali laisvai kvėpuoti, prakaitas ne tik nesikaupia po antklode, bet ir lengvai išgaruoja. Puikus pasirinkimas karštoms vasaros naktims ar stipriai prišildytame kambaryje – perkelio arba lino patalynė. Šios medžiagos yra išskirtinai lengvos ir pralaidžios orui.

Sudrėkinkite paklodę

Ar esate girdėję apie Egipto metodą? Egiptiečiai bandydami ištverti karštį, sugalvojo pačių įvairiausių priemonių, kaip atsivėsinti kaitriomis vasaros naktimis. Egipto metodas – tai kūno atvėsinimo būdas, kai sudrėkinta paklodė yra naudojama kaip antklodė.

Vakare išgerkite vandens

Visi vieningai sutariame, kad vandenį gerti sveika. Vis dėlto, mokslininkų, gydytojų bei dietologų nuomonės išsiskiria, kai pradedama kalbėti apie tinkamiausią laiką jam gerti. Vieni teigia, kad prieš miegą išgėrus vandens, kitą rytą prabusime paburkusiais paakiais. Kiti – jog vandens stiklinė prieš miegą ne tik numalšins troškulį, bet ir iš organizmo išvalys per dieną susikaupusius toksinus, padės subalansuoti energijos lygį, leisiantį mums greičiau atsipalaiduoti ir užmigti. Visuomet svarbu jausti balansą, tačiau viena stiklinė vandens tikrai suteiks daugiau naudos nei žalos.

Prauskitės drungnu vandeniu

Vienas iš populiariausių būdų atsigaivinti vasarą – šaltas dušas. Visgi, šis būdas nėra pats efektyviausias, kadangi greitai atšaldžius kūną, mūsų organizmas norės atstatyti nukritusią temperatūrą. Prausiantis drungnu vandeniu, jūs šiek tiek atšaldysite kūną, tačiau ne tiek daug, kad organizmas pradėtų jį šildyti.

Taip pat skaitykite:  Kad sveikatos problemos nesugadintų savaitgalio: ką būtina turėti keliaujant į festivalį?

Vakare nesportuokite

Užplūdus karščio bangai mes tampame tingesni, apatiškesni, didžiausias noras – gulėti ir nieko neveikti. Neretai vakare, nukritus termometro stulpeliui, atsigauname ir prisimename sportą. Nors sportas miego kokybei turi teigiamą įtaką, tačiau po intensyvios treniruotės kūno temperatūra bus pakilusi dar kelias valandas ir greitai užmigti nepavyks. Šiltuoju metu laiku, arba žiemą gyvenant būste, kuriame temperatūra yra labai aukšta, sportui rekomenduojama rinktis ankstyvus rytus. Tokiu metu dar nebus per daug karšta, o energijos pasikrausite visai dienai.

Išjunkite elektroninius prietaisus

Eidami miegoti iš elektros lizdų išjunkite visus miegamajame kambaryje esančius elektronikos prietaisus. Žinoma, vienas įjungtas kištukas neišskiria daug šilumos, tačiau jei paliksite įjungę kelis prietaisus – temperatūra kambaryje gali šiek tiek pakilti ir sukelti dar didesnį diskomfortą.

Atvėsinkite pėdas

Kojų pėdose bei pirštuose yra daug nervinių taškų, kurie atsakingi už įvairius procesus mūsų organizme. Dėl šios priežasties prieš einant miegoti rekomenduojame atšaldyti kojas. Pats paprasčiausias būdas – pamirkyti jas šaltame vandenyje.

Kokybiškas miegas karštose oro sąlygose

Nesvarbu, ar už lango vasaros karštis, ar žiema ir nuo jūsų nepriklausantis centrinis šildymas, užklupus karščio bangai – nepasiduokite. „Gero miego klubo” ambasadoriai ragina kiekvieną vakarą ieškoti sprendimų, padėsiančių susikurti sąlygas idealiam poilsiui. Tik kokybiškai išsimiegoję galime būti energingi, žvalūs ir kupini naujų idėjų!

Diana Darčianovaitė
„Gero miego klubas”

TOP naujienos

Apsipirkę „Rimi” su viena vištienos krūtinėle pigiai pamaitinsite visą šeimą: tokios vakarienės lauksite nekantraudami

Pasiilgome pavasario, bet orai dar tokie žvarbūs, kad vakarais taip ir norisi aromatingo šildančio maisto, tad prisiminkime dar vaikystėje mamų ruoštus čanachus. Nors šis...

Horoskopai gegužės 4 dieniai

AVINASJūs pasiryžęs viskam. Jūsų rankose visi koziriai, ar bent jau jums taip rodosi. Nepraraskite realybės jausmo šitaip lošdamas. Jokiu būdu šiandien nepainiokite privataus gyvenimo...

Saugūs internete: virtualaus gyvenimo taisyklės jaunuoliui

Šiandien jaunuoliai yra aktyvūs technologijų vartotojai, tad niekur nepalikti skaitmeninių pėdsakų internete beveik neįmanoma. Dėl to, itin svarbu rūpintis savo skaitmenine tapatybe, virtualioje erdvėje...

Ką daryti, kad namuose nesivaidentų

Grožis virsta siaubu Helovinas Lietuvoje švenčiamas kukliau nei daugelyje kitų Europos kaimynių, tačiau ši šiurpoka šventė kasmet vis labiau populiarėja. Kaip ir visas kitas masines...

Mitybos ekspertė pataria sumuštiniams suteikti naują skonį

Vėstantys orai ir karantinas sulėtino gyvenimo ritmą – žmonės vis daugiau laiko praleidžia namų erdvėje, o būdami namie ir gamina daugiau. Kadangi ruduo tradiciškai asocijuojasi su derliumi, sezoniniai patiekalai atranda vietą dažname valgiaraštyje. Pasak...

Gailėsitės nepabandę anksčiau: ledai iš varškės – paprastai pagaminami, sveikesni ir pigesni

Varškė – populiarus lietuvių virtuvės produktas, iš kurio nuo seno gaminame tiek saldžius desertus, tiek pagrindinius patiekalus. Tačiau pastaruoju metu pasaulyje populiarėja dar vienas varškės skanėstas – smaližių širdis užkariauja varškės ledai. Jie sveikesni,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS