Artėjantis ruduo dažnai virsta tikru galvos skausmu į pirmą klasę savo atžalas išleidžiantiems tėvams, mat kalbama, kad pradinuko krepšelis reikalauja nemenkos pinigų sumos. Prekybos tinklų atstovai ir finansų ekspertai tikina, kad įprastai tokiu metu jaučiamas kanceliarinių prekių pirkimo bumas, tačiau šiemet pastebima taupymo tendencija.
Kanceliarinių prekių ir biuro reikmenų parduotuvių tinklo „Officeday“ veiklos vadovė Baltijos šalims Vaida Pacauskienė atskleidžia, kad pasiruošimas naujiems mokslo metams šiemet yra kitoks. Ankstesniais metais susidomėjimas mokyklinėmis prekėmis ir pasiruošimas mokyklai įsibėgėdavo dar liepos mėnesį, o šiemet anksčiau pradeda ruoštis tik pirmųjų klasių mokinių tėvai.
„Natūralu, kad tėvai pirmaklasiams skiria ypatingą dėmesį ir reikiamomis priemonėmis juos aprūpina kaip galima anksčiau. Visgi, nepaisant to, koks scenarijus dėl gresiančios antrosios COVID-19 bangos susiklostys rudenį, daugelio priemonių mokymuisi vienaip ar kitaip prireiks visų klasių moksleiviams, todėl kaip ir kasmet, taip ir šiemet, visiems tėvams krenta finansinė atsakomybė tinkamai paruošti atžalas mokslo metams“, – sako V. Pacauskienė ir pabrėžia, kad neramus laikotarpis paskatino pirkėjus prekes dažniau užsisakyti internetu.
Ji taip pat pastebi tendenciją, kad pastaruoju metu dažnas klientas užsuka ieškodamas pigesnių prekių pasiūlymų, nes pirkėjai tapo jautresni kainai, stengiasi per daug neišlaidauti, sutaupyti. „Šiemet pigiausias pradinuko būtiniausių priemonių rinkinys kartu su kuprine siekia 53 eurus“, – sako V. Pacauskienė, kanceliarinių prekių ir biuro reikmenų parduotuvių tinklo atstovė.
Pasak bendrovės „Credit Service“, valdančios vartojimo kreditų prekės ženklą „Vivus.lt“, direktorės Giedrės Štuopės, neaiški ateitis dėl COVID-19 pandemijos skatina gyventojus nedaryti impulsyvių sprendimų ir gerai apgalvoti, kur ir kiek išleisti turimų lėšų. Pavyzdžiui, kaip pabrėžia finansų ekspertė, tėvų rūpestis artėjant rudeniui vien tik kanceliarinėmis prekėmis neapsiriboja, nes mokinio krepšelio turinys yra daug platesnis: moksleiviams reikia ir sportinių drabužių, ir įvairių pratybų, ir mokyklinių uniformų, ir indelių maistui bei dienpinigių, o tam jau būtinas atsakingas šeimos biudžeto planavimas.
„Dėl to, kasmet artėjant rudens sezonui, pastebimas besiskolinančių gyventojų bumas. Tai natūralu, nes po vasaros sezono, kuris taip pat reikalauja nemažai išlaidų, daliai tėvų santaupų tiesiog nebelieka. Mūsų turimais duomenimis, šiemet vaikų mokslo metų pradžiai taupė vos 16 proc. gyventojų, o vykdytos apklausos metu paklausus, iš kokių šaltinių tėvai ketina užtikrinti tinkamą pasirengimą naujiems mokslo metams, net trys iš dešimties (29 proc.) respondentų teigė ketinantys skolintis ar imti vartojimo paskolą”, – pažymi G. Štuopė.
Finansų ekspertė šiuo laikotarpiu pataria bent trumpam atsisakyti nebūtinų pirkinių, stambesnių investicijų – tuomet bus lengviau suplanuoti savo finansinius įsipareigojimus, o įgytas paskolas atiduoti laiku, kai išlaidų kreivė stabilizuosis.