Mėsos technologas dalijasi marinavimo paslaptimis: veikia kaip kepsnių konservantas, gali būti net su apelsinais

Ar jau skaitėte?

Vasaros savaitgaliais didmiesčių pakraščiuose ir sodybose nosį kutena gardaus dūmo aromatas – ant griliaus čirškia mėsos kepsniai ir šašlykai. Visi pasiilgome pasibuvimo gryname ore, tad Joninių savaitgalis – puikus metas atsigriebti ir paeksperimentuoti su skirtingais ant griliaus kepamos mėsos ruošimo būdais. Tiesa, kartais svečių sulaukiame netikėtai, tad marinuoti mėsos nėra kada. Vieno Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo mėsos technologas Vidas Nadzeika sako, kad net jei nepasiruošėme mėsos kepimui iš anksto – ne bėda: kepsnius galima pamarinuoti jau užkūrus ugnį. Svarbu juos gerai įtrinti druska, prieskoniais ir norimais pagardais.

- Reklama -

Kiekvienas marinavimas – smagus eksperimentas

Kiekviena mėsos rūšis turi savo skonį, tad ir marinatai, atrodo, turėtų būti skirtingi. Tačiau mėsos technologas Vidas Nadzeika sako, kad galima rinktis universalų, visoms mėsos rūšims tinkamą receptą, o namuose neturint ingredientų pabandyti paeksperimentuoti: „Pats negalėčiau išskirti vieno mėgstamiausio marinato recepto, nes kiekvieną kartą, ruošdamas kepsnį, eksperimentuoju. Galima išsisukti visiškai paprastai: įtrinti mėsą pipirų mišiniu, druska, aliejumi, citrinos sultimis ir trupučiu mėgstamų prieskoninių žolelių. Paukštienai siūlyčiau ruošti marinatą panaudojant saldžiarūgščius citrusinius vaisius, tuo tarpu jautienos marinatas turėtų būti kuo paprastesnis: tik druska ir pipirai. Na, o kiaulienai tinka beveik viskas, tik riebesnei mėsai vertėtų rinktis aštresnius prieskonius, o liesesnei – švelnesnius.“

Dažnai pasimetame, ar užmarinavus geriau ant griliaus kepti didesnius ar mažesnius mėsos pjausnius? Pradedantiesiems ekspertas siūlo mėsą pjaustyti maždaug 50-60 gramų dydžio gabaliukais, nes jie greičiau iškepa, o pažengusiems kepėjams rinktis didesnius, apie 100 gramų, nes tinkamai iškepti jie bet bus sultingesni.

Išbandykime pačius įvairiausius kepsnius

Nors daugelis ilgainiui įgunda kepti mėgstamus kepsnius, kurie atrodo skaniausi, technologas rekomenduoja nebijoti keisti ne tik marinarų, bet ir mėsos rūšių: „Jei kaskart kepate kiaulieną, gal verta išbandyti marinuotas vištienos kulšeles, lašišą ar doradą? Taip pat maloniu skoniu gali nustebinti jautienos maltinukai ar grilintos daržovės.“

Taip pat skaitykite:  4 taisyklės, padėsiančios konservavimą atrasti iš naujo

Netikėtai pakviestiems į svečius ar draugų sulaukus namuose kategorijos vadovė Ana Aleksiukienė siūlo užsukti į prekybos centrą, kur galima rasti visko, ko reikia gardiems „burgeriams“: „Turime platų skirtingų skonių jautienos maltinukų asortimentą mėsainiams, tad galima išsirinkti kelių skirtingų rūšių ir paieškoti labiausiai patinkančio. Taip pat galima rinktis ir jau pamarinuotus įvairių mėsos rūšių kepsnius: juos išsikepsite paprastai ir greitai.“

Vasarą marinuotus mėsos kepsnius vežamės į tolimesnes sodybas, tada dažnai iškyla klausimas, ar ilgesnis transportavimo laikas nepakenks mėsos kokybei. Technologas Vidas Nadzeika teigia, kad marinatas veikia kaip konservantas, tad jei planuojate kepsnius vežtis tolimesnį atstumą, patartina juos pamarinuoti iš anksto. „Marinuoti mėsą tokiu atvejurekomenduočiau parą. Nors kai kam atrodo, kad kuo ilgiau mėsą marinuosime, tuo ji bus minkštesnė, taip nėra – juk marinuojame su druska, kuri ištraukia drėgmę. Minkštumas priklauso nuo kepimo, mėsos rūšies, taip pat įtakos turi ir gyvulio pašarai, jo laikymas, veislė“, – pasakoja V. Nadzeika.

- Reklama -

Pasiūlymai vegetarams

Dažnai vegetarai vietoje mėsos renkasi ant griliaus kepti daržovių iešmelius: cukinijas, paprikas, raudonuosius svogūnus – juos galima kepti tiesiog pabarsčius druska, pipirais ir apšlaksčius aliejumi bei prieskoninėmis žolelėmis. „Jei nusipirkote sojos paplotėlių, pagal instrukciją juos išvirkite pasūdytame vandenyje, paskui vandens perteklių nuspauskite ir pamarinuokite su aliejumi, sojos padažu, citrinos sultimis, smulkintomis česnakų skiltelėmis, medumi ir garstyčiomis. Taip pat galima dėti tarkuotos imbiero šaknies. Prekybos tinklo asortimente turime ir jau paruoštų kepti vegetariškų sojos kepsnių „Burgis“ – jie pravers skubantiems“, – primena A. Aleksiukienė.

Siūlome paeksperimentuoti ir kaskart mėsai ruošti vis kitokį marinatą.

Šalavijų marinatas su apelsinais

Puikiai tiks švelniai mėsai – triušienai ar paukštienai.

Taip pat skaitykite:  Jūros ešerys – greitai, lengvai ir paprastai: vienas paruošimo būdas skirtingiems patiekalams

Marinatui reikės:

  • 1 apelsino;
  • 100ml natūralių apelsinų sulčių;
  • 6 šaukštelių alyvuogių aliejaus;
  • 1 vnt česnako skiltelės;
  • 1 šaukšto šviežių šalavijų;
  • 1 šaukšto šviežių rozmarinų;
  • 0,5 šaukštelio juodųjų pipirų;
  • 0,5 šaukštelio druskos.

Gaminimo eiga:

1. Nutarkuokite apelsino žievelę arba nulupkite tik oranžinę žievelės dalį ir supjaustykite ją šiaudeliais. Nulupkite likusią baltąją dalį, kad liktų gražus geltonas apelsinas. Atsargiai išpjaustykite apelsino minkštimą, kad neliktų plėvelių.

2. Nedideliame dubenyje sumaišykite supjaustytą šiaudeliais apelsino žievelę, apelsinų sultis, minkštimą, alyvuogių aliejų, rozmarinus, šalavijus, česnaką, druską ir pipirus.

Rozmarinų ir citrinų marinatas

Jis tiks vištienai ir avienai.

Marinatui reikės:

  • 30 ml citrinų sulčių;
  • 1 šaukšto citrinos žievelės;
  • 1 vnt česnako skiltelės;
  • 2 šaukštų šviežių rozmarinų;
  • 6 šaukštų alyvuogių aliejaus;
  • 1 žiupsnio pipių;
  • 1,5 šaukštelio druskos.

Gaminimo eiga:

1. Stambiai supjaustytas česnako skilteles suberkite į didelį dubenį.

2. Nuplaukite citriną ir plonai nulupkite geltoną žievelę. Išspauskite citrinos sultis. Susmulkinę šviežius rozmarinus taip pat suberkite į dubenį. Įmaišykite alyvuogių aliejaus, druskos bei pipirų.

3. Į dubenį dėkite mėsą ir pavoliokite, kad visas mėsos gabaliukas pasidengtų marinatu.

4. Įvyniokite į plastikinį maišelį, palikite šaldytuve marinuoti nuo 30 minučių iki 2 valandų.

Petražolių ir kalendrų marinatas

Jis tinka marinuoti baltą žuvį, vištieną, jautieną.

Marinatui reikės:

  • 50 g šviežių petražolių;
  • 40 g šviežios kalendros;
  • 2 skiltelių česnako;
  • 0,5 raudonųjų paprikų miltelių;
  • 0,5 maltų juodųjų pipirų;
  • 0,5 šaukštelio druskos;
  • 125 ml alyvuogių aliejaus.

Gaminimo eiga:

1. Petražoles ir kalendras sukapokite, tada suberkite į dubenį kartu su susmulkintu česnaku ir viską gerai išmaišykite.

2. Į žolelių mišinį įberkite druskos, pipirų, raudonųjų paprikų miltelių ir dar sykį gerai išmaišykite.

3. Lėtai supilkite alyvuogių aliejų. Mentele permaišykite, kad aliejus tolygiai pasiskirstytų. Palikite pastovėti kambario temperatūroje, kad išryškėtų skonis. Mėsą įtrinkite marinatu ir palikite pastovėti porą valandų arba geriausia – per naktį.

Taip pat skaitykite:  Nesvarbu, kokį marinatą naudojate: vienas nebrangus produktas kepamą mėsą bemat suminkštins

TOP naujienos

Horoskopai birželio 18 dienai

AVINASIš pat ryto būsite apipiltas pagyromis ir apdovanojimais. Net jei jaučiatės nevertas tokios garbės, pasistenkite to neparodyti. Būsite judrus, energingas ir veiklus. JAUTISArtėja radikalūs ir...

Kaip kaupiantiems pensiją susigrąžinti iki 300 eurų

Turbūt daugelis neatsisakytų kitais metais piniginę papildyti suma iki 300 eurų. Gyventojai, kaupiantys trečios pakopos pensijų fonduose, tam turi visas sąlygas – pinigus galima...

ORAI: Pirmadienio dieną daug kur palis

Pirmadienio dieną daug kur palis. Vietomis rūkas. Vėjas rytų, pietryčių, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 2–7 laipsniai šilumos. Antradienį daug kur krituliai, vyraus nedidelis lietus. Vėjas...

Patarė kaip smulkiajam verslui reaguoti į vėl pakilusias palūkanas: planuoti, derėtis ir nepanikuoti

Vakar Europos centriniam bankui (ECB) vėl pakėlus bazinę palūkanų normą 0,5%, dar labiau išaugo smulkaus verslo pažeidžiamumas ir bankrotų tikimybė. Nors ECB sprendimo efektas...

Ekspertė įvardijo esminius antigenų ir antikūnų testų skirtumus

Siekiant diagnozuoti COVID-19 ligą ir efektyviai pažaboti tolesnį viruso plitimą, jau yra sukurtas ne vienas metodas. Šioje pasirinkimų gausybėje pastebima, jog visuomenėje kyla nemažai klausimų, apie tai, kuris tyrimas virusą parodo esamuoju laiku ir...

Namo renovacija – kasdienis sutaupymas ir didesnė turto vertė

Pastebima, kad, renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu. Privataus namo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS