Inžinerinė pramonė – vienas iš labiausiai išvystytų ir per pastaruosius 15 metų sparčiausiai progresuojančių sektorių Lietuvoje. Jis sukuria daugiausiai darbo vietų šalyje ir yra visos ekonomikos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje variklis. Lietuvos inžinerinės pramonės sektoriui per metus tenka 5,8 proc. sukuriamo bendrojo vidaus produkto (BVP). O vertinant bendrai visą Lietuvos pramonę, apdirbamąją gamybą ir šalyje jos sukuriamą BVP – nedaug atsiliekame nuo Vokietijos, kuri priskiriama prie Europos šalių pramonės lyderių.
Nuolatinį mūsų progresą rodo apyvartos augimas, kuris per 2018 m. lyginant su 2017 m. sudarė 10,3 proc. ir pasiekė 4,3 mlrd. Eur. Šis augimas susijęs ne tiek su vidiniu vartojimu, kiek su eksportu. Daugiau nei 73 proc. inžinerinės pramonės produkcijos yra eksportuojama. Lietuviškos kilmės inžinerinės pramonės prekių eksporto mastas 2018 m. pasiekė 3,2 mlrd. ir išaugo 9,4 proc. lyginant su 2017 m. Daugiausiai Lietuvos įmonės eksportuoja šiomis kryptimis: Vokietija 16 proc., Švedija 14 proc., Norvegija 7 proc., Lenkija 6 proc., Nyderlandai 5 proc., Suomija 5 proc., Jungtinė Karalystė 4 proc. ir kitos šalys. Inžinerinės pramonės sektoriuje dirba apie 50 tūkst. darbuotojų, ir jų poreikis kasmet auga.
LINPRA asociacijos veikla – tikslai ir nauda įmonėms
Įvairios iniciatyvos švietimo srityje ir su tuo susiję iššūkiai puikiai pažįstami Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijai LINPRA. Lietuvos inžinerinės pramonės interesams atstovaujanti asociacija vienija per 100 organizacijų – gamybinių įmonių, veikiančių metalo, plastiko, elektronikos ir elektrotechnikos, lazerių, automobilių pramonės ir kitose srityse, taip pat švietimo ir mokslo įstaigų bei kitų suinteresuotų įmonių. Asociacijos direktorius Darius Lasionis pritaria, kad sektoriaus vystymasis yra pastebimas ir ypatingai svarbus Lietuvos regionuose, ne tik didžiuosiuose miestuose. Tarp LINPRA narių yra puikių inžinerinių gamybos įmonių, kurios regione sukuria didelę dalį darbo vietų, aplink jas telkiasi apylinkių bendruomenė, jos motyvuoja jaunimą pabaigus mokslus grįžti dirbti į gimtąjį kraštą.
Pastaruoju metu vienas iš LINPRA asociacijos tikslų – į asociacijos veiklą aktyviau įtraukti regionuose esančias gamybines įmones ir padėti joms atrasti naujas verslo perspektyvas bei galimybes. Asociacija įtraukia įmones į darbuotojų kvalifikacijos kėlimo projektus, tokius kaip „Pameistrystė“ ir „Kompetencijos“, kurių tikslas – ugdyti įmonės darbuotojų įgūdžius, gilinti jų žinias, jei reikia – perkvalifikuoti.
Kita asociacijos veiklos kryptis – eksporto vystymas. LINPRA narės kviečiamos dalyvauti didžiausiose tarptautinėse pramonės parodose, B2B renginiuose, atvykstant užsienio užsakovams – įtraukiamos į jų vizitų maršrutą vystyti potencialiai partnerystei. LINPRA daug dėmesio skiria eksporto skatinimui ir kolegialiam darbui su LR Užsienio reikalų ministerijos ekonomikos diplomatais ir ekonomikos atašė. Siekiama padėti diplomatams geriau pažinti inžinerinės pramonės įmones ir asociacijos galimybes. LINPRA padeda įmonių specialistams geriau pažinti eksporto subtilybes, kartu vyksta į verslo misijas ir parodas.
Siekiant padidinti įmonių veiklos efektyvumą, organizuojami įmonių padalinių vadovų patirties mainų forumai, Skaitmeninės gamybos (Industry 4.0) mokymai, technologiniai rekomendaciniai auditai, rengiami įmonių skaitmeninės transformacijos kelrodžiai, atliekama tinklaveika su užsienio partneriais ir įmonių integracija į tarptautinius struktūrinės paramos projektus. Bendruomenės nariai kviečiami į asociacijos organizuojamus ir kitus renginius, konferencijas, kuriose skatinama tinklaveika ir verslo ryšių stiprinimas.
Pramonė 4.0 neaplenks ir regionų – pagalbą teiks Pažangios gamybos skaitmeninių inovacijų centras
Visame pasaulyje pastaraisiais metais vis garsiau kalbama apie ketvirtąją pramonės revoliuciją, vadinamą „Industrie 4.0“. Lietuvos verslui taip pat svarbu reaguoti ir priimti skaitmenizacijos procesus sparčiai ir efektyviai, tik tuomet verslas sugebės išlikti konkurencingas globalioje aplinkoje – būtent tai yra esminis pramonės revoliuciją pirmyn vedantis veiksnys. Jau dabar skaitmeninės technologijos dramatiškai keičia įvairių prekių ir paslaugų kūrimo, gamybos ir pardavimo pobūdį. Jos formuos ir ateities rinkas bei verslo modelius. Todėl vienas iš LINPRA prioritetų – skatinti įmonių gamybinių įrengimų modernizavimą ir procesų optimizavimą.
Lietuvos įmonės supranta skaitmenizavimosi būtinybę ir naudą, tačiau dažnai – ypač mažos ir vidutinės – nežino, kokias naujas technologijas įsigyti, trūksta praktinės patirties jas įdiegti, reikalingos rekomendacijos, kaip skaitmeninti verslą, gamybos procesus, produktus ir paslaugas, nuo ko pradėti, norint išmokyti darbuotojus. Neretai įmonės tam neturi pakankamai lėšų. Tuo tikslu LINPRA įsteigtas išmaniosios gamybos kompetencijų centras „Intechcentras“ kartu su partneriais vysto pažangios gamybos skaitmeninių inovacijų centrą, tam kad skaitmeninė pramonės transformacija neliktų vien tik dokumentuose. Jo misija – padėti įmonėms skaitmenizuotis ir vieno langelio principu teikti įmonėms pagalbą, naujausią informaciją ir galimybę naudotis technologijomis skaitmeninių inovacijų bandymams, padeda atlikti ir vykdyti eksperimentus su produktais, procesais ar verslo modeliais, išsirinkti skaitmeninei transformacijai reikalingus partnerius.
„Pastaraisiais metais stebime Lietuvos inžinerinėje pramonėje vykstantį proveržį ir augančias investicijas į technologinį efektyvumą. Tačiau auga ir tarptautinė konkurencija, o daugelio šio sektoriaus įmonių produkcija vis dar nėra itin aukštos pridėtinės vertės. LINPRA siekia skatinti šalies inžinerijos pramonės konkurencingumą ir padėti mūsų įmonėms Europos pramonės tiekimo grandinėje pakilti į pirmąsias pozicijas. Tiek besikeičianti konkurencinė aplinka, tiek ketvirtoji pramonės revoliucija reiškia naujus iššūkius mūsų įmonėms, ir LINPRA yra pasirengusi joms padėti“, – teigia asociacijos direktorius Darius Lasionis.
LINPRA verslo pusryčiai – rugsėjo 19 d. Šiaulių pramonės įmonėje „Salda“
Apie šiuos inžinerinės pramonės verslui aktualius dalykus bus kalbama rugsėjo 19 d. LINPRA organizuojamuose verslo pusryčiuose – susitikime su Šiaulių regiono įmonėmis. „Atvykstame susipažinti su įmonėmis, pasidalinti savo žiniomis ir gerąja praktika, išgirsti įmonių šiandienos aktualias problemas ir sėkmės istorijas. Visoje Lietuvoje dominuojantys iššūkiai yra panašūs – darbuotojų stoka, darbo našumo didinimas, veiklos efektyvinimas – tačiau regionai yra skirtingi, todėl norint atliepti jų poreikius, svarbu susipažinti gyvai“, – sako LINPRA vadovas D. Lasionis.
Renginys vyks rugsėjo 19 d. 8:45–11:30 val. Šiaulių UAB „Salda“, Ragainės g. 100. Į renginį kviečiami pramonės įmonių vadovai, specialistai ir kiti atstovai. Pranešimus skaitys LINPRA direktorius D. Lasionis, eksporto vystymo projektų vadovas Rokas Bekeris, ekonomistas Aleksandras Izgorodinas, UAB „IN RE“ atstovas Andrius Jarmolajevas ir kiti. Daugiau informacijos LINPRA svetainėje www.linpra.lt.
Nuoroda į mūsų FB event:
https://www.facebook.com/events/668354133677486/
Nuoroda į naujieną mūsų svetainėje:
Nuoroda į registraciją:
https://forms.gle/JCAaJQJnVwhauRzVA